Chcesz pożyczkę? Najpierw zapoznaj się z podstawowymi wyrażeniami świata finansów

Data publikacji: 25.05.2017

Chcesz pożyczkę? Najpierw zapoznaj się z podstawowymi wyrażeniami świata finansów

Początki są zawsze najtrudniejsze.  O ile nie mamy żadnych doświadczeń, zaczynamy z czymś nowym, zawsze czujemy się zagubieni, szukamy „sposób na” albo prosimy o radę starszych, bardziej doświadczony, fachowców itp. Możliwości jest wiele, jak pozbyć się stresu i uzyskać przynajmniej podstawowe informacje o którejkolwiek sytuacji, w której nagle ocknęliśmy się. Oczywiście, zaciąganie pożyczki pierwszy raz, to ponownie temat z tej samej beczki.

Znaleźliśmy się w sytuacji, gdy zabrakło nam kasy, wpadliśmy w koło pułapek finansowych, chcemy kupować dom czy mieszkanie i wiele pozostałych powodów. Nikt nie wie wszystko, nawet w branży finansów i udzielania pożyczek potrzebujemy pomocy. O czym pamiętać, na co uważać, po prostu w jaki sposób poprosić o pożyczkę lub kredyt i równocześnie nie popełnić bardzo duży i fatalny błąd?

Pożyczka vs. Kredyt? Czy to tylko wyrazy bliskoznaczne?

Wiele osób uważa, że pożyczka i kredyt to kompletnie to samo i chodzi tylko o synonimy. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Kredyt jest wyłącznie zarezerwowany dla instytucji bankowych, czyli tylko w banku możesz otrzymać kredyt. Zatem co pożyczkę może ci udzielić osoba fizyczna lub instytucja pozabankowa posiadająca uprawnienia do udzielania tego rodzaju usług finansowych. Różnią się również dokumenty, które należy uzupełnić i podpisać w trakcie wnioskowania. Jeżeli chodzi o kredyt, zawsze należy zapoznać się i następnie podpisać oficjalną i bardzo ważną umowę o udzieleniu kredytu. W umowie tej podane są wszystkie podstawowe informacje razem z wysokością RRSO, oprocentowanie i wiele innych. W przypadku pożyczki jest bowiem inaczej. Podpisanie umowy nie jest nawet konieczne. Warunki są wtedy mniej surowe i cały przebieg wnioskowania jest szybszy, z charakterystycznym brakiem formalności, jednak o wiele bardziej ryzykowny.

Czym jest skrót RRSO?

Skrót RRSO, czyli „rzeczywista roczna stopa oprocentowania” to bardzo ważne wyrażenie pojawiające się w telewizji, w internecie, na ulotkach i w wielu dalszych formach, gdzie oferowane są produkty finansowe dotyczące pożyczek. Każda osoba decydująca się na zaciągnięcie pożyczki, powinna się przede wszystkim zaznajomić z znaczeniem skrótu RRSO. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jedyną liczbą, którą powinniśmy się interesować, to wysokość odsetek. Jednak o wiele decydującym wskaźnikiem, który może nas bardzo niemiło zaskoczyć, to „rzeczywista roczna stopa oprocentowania”. Krótko mówiąc chodzi o cyfrę, na którą mają wpływ wszystkie koszty związane z zaciągnięciem pożyczki. Między innymi to oprocentowanie kredytu, opłata za ropatrzenie wniosku, wartość pieniądza w czasie, okres spłaty pożyczki, prowizja za udzielenie kredytu itp. Myśląc więc o niedużym oprocentowaniu podanym w opisie konkretnego produktu finansowego, powinniśmy sprawdzić jeszcze przede wszystkim RRSO, ponieważ właśnie to powinno nas interesować najbardziej.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

BIK i podobne rejestry

Każdy provident usług i produktów finansowych przedstawia swoją własną ofertę pożyczek. W niej zazwyczaj znajdziemy również podstawowe dane o pożyczcze, poszczególne kroki wnioskowania oraz wymagania, które należy spełnić, żeby móc naprawdę pożyczyć. Do najbardziej spotykanych notatek należy skrót BIK, czyli „biuro informacji kredytowej”. Chodzi o prosty rejestr, w którym pracownik instytucji bankowych czy też pozabankowych od razu dowiaduje się potrzebne informacje o twojej historii kredytowej. Innymi słowami chodzi o najlepszego przyjaciela urzędnika bankowego, ponieważ ten właśnie kumpel zaraz zdradzi, czy przypadkowo nie miałeś już zaległości ze spłacaniem poprzedniego zobowiązania, czy w ogóle spłaciłeś daną pożyczkę itp. Z tego powodu warto być odpowiedzialnym i wszystkie zobowiązania płacić punktualnie. Negatywna historia w rejestrze dłużników lub BIKu może spowodować, że wybrany przez ciebie provident niestety odmówi ci udzielenia pożyczki, ponieważ oceni cię jako bardzo ryzykownego i nieodpowiedzialnego klienta z punktu widzenia banków lub pozostałych instytucji finansowych.