Co robić, gdy znajomy prosi cię o pożyczkę?

Data publikacji: 08.02.2018

Co robić, gdy znajomy prosi cię o pożyczkę?

Do takiej sytuacji dochodzi bardzo często.  Na pewno również ciebie spotkała nieprzyjemna chwila, gdy przyjaciel pyta, czy mógłbyś mu pożyczyć parę złotych. Kiedy chodzi tylko o rachunek za kawę lub piwko, można nad tym machnąć ręką, jednak co zrobić, gdy chodzi o wysoką kwotę? Oczywiście, w pierwszym momencie nasuwa nam się na myśl, czy w ogóle posiadamy danej kwoty na naszym koncie albo nie.

W drugiej minucie nadchodzi bardzo nieprzyjemna decyzja na temat tego, czy powinniśmy pożyczyć albo w jak najbardziej miły sposób odmówić udzielenia pomocy finansowej i o całej sprawie jak najszybciej zapomnieć.

Pytaj o szczegóły

Zanim koniecznie zdecydujesz się, pytaj o więcej informacji. Przeznaczenie pożyczki oraz powód do tymczasowego braku kasy na pewno pomoże ci, gdy wahasz się, czy w trudnej chwili twojego przyjaciela pomóc albo nie. Oprócz tego powinieneś się dowiedzieć, czy chodzi o pierwszą pożyczkę. Każdemu może się bowiem przytrafić, że czasami reszta oszczędności zniknie. Jednak odwrotny przypadek, to osoba, która regularnie skarży się i ubolewa nad brakiem pieniędzy. Kultury finansowej można się nauczyć, wystarczy zacząć i wytrwać. Wtedy znikną problemy z niespłaconymi rachunkami, które co miesiąc lądują w skrzynce pocztowej.

Umów się na warunkach

O ile zostałeś już przekonany o tym, że dana pożyczka jest dobrym krokiem, nie bój się od razu przedyskutować warunki zwrotu pieniędzy. Oczekiwany termin spłaty całej kwoty albo wysokość regularnych rat to tylko gwarancja dla ciebie. Twój przyjaciel równocześnie zrozumie, że całą sprawę traktujesz poważnie i dane finanse nie będą odbierane jako prezent, lecz jako poważna sprawa pomiędzy tobą i nim.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Gdy powinieneś odmówić

W przypadku, gdy już dawno dotarły do ciebie plotki o niedobrej sytuacji finansowej twojego przyjaciela oświadczające, że niechodzi o stan tymczasowy lecz stabilną spiralę zadłużenia, z której nawet nie chce znaleźć rozsądne wyjście, na pewno powinieneś odmówić. Staraj się wytłumaczyć, że jego kłopoty są poważne i ich rozwiązanie może znaleźć w placówce banku. Konsolidacja wszystkich długów twojego przyjaciela jest bowiem jedynym i najlepszym wyjściem z błędnego koła. To, dalsze i kolejne zobowiązanie od różnorodnych firm pożyczkowych zawsze będzie tylko dolewać oliwy do ognia.

Lichwiarze

Chociaż wspomniano już o opcji połączenia wszystkich zobowiązań, które na podstawie ustalonej wysokości rat może twojemu przyjacielu przynieść wyłącznie owoce, powinien sobie również uświadomić, które z jego pożyczek wnioskował u lojalnych i profesjonalnych providerów i które „wygodnie” dostał od osób z bardzo niedobrą renomą. Lichwiarze niestety nie słyszą na harmonogram spłaty rat. Takie osoby chcą zwrot pieniędzy tu i teraz i nie boją się nawet użyć przemocy.

Oto więc kilka rad, jak zachowywać się w podobnej sytuacji. Od ciebie jednak zawsze zależy, jaka będzie ostatnia decyzja.