Czy można się uzależnić od debetu na naszym koncie?

Data publikacji: 12.04.2018

Czy można się uzależnić od debetu na naszym koncie?

Na pewno nie możemy powiedzieć, że to błąd samego debetu. Winne są oczywiście osoby, które z niego korzystają w niepoprawny sposób lub zbyt często. Igranie z limitem na naszym rachunku jest jednak ryzykowne tak samo, jak zbyt częste zaciąganie pożyczek i następne ratowanie poprzedniej chwilówki dalszą i tak dalej. Zazwyczaj w ten sposób wpadamy w spiralę zadłużenia i z ogromnymi trudnościami staramy się z niej wydostać.

Może nam się przydać

Dlaczego potrafimy się błyskawicznie przyzwyczaić do kwoty, która zawsze jest do dyspozycji, jednak nie zupełnie należy do nas? Na początku gospodarujemy tylko z własnymi zarobkami oraz oszczędnościamy, które regularnie pojawiają się na naszym rachunku bankowym. Większość z nas otrzymuje płacę w ten sam dzień co miesiąc, więc nawet zaryzykuje i wyda niemal ostatnie pieniądze z przekonaniem, że następny dzień i tak pojawi się oczekiwana kwota. Jednak może się przytrafić setka nieprzewidzianych sytuacji. Przykładowo, płacę otrzymujemy piętnastego, jednak w pewnym miesiącu może dana data przypaść w sobotę, co oznacza, że reszta na naszym koncie podskoczy dopiero w poniedziałek. Jednak w trakcie weekendu może wystąpić sytuacja połączona z niezbyt małymi kosztami. Pieniędzy nam zabraknie, jednak musimy od razu działać. To idealny przypadek, gdy sięgamy po zapasy w formie debetu. Pomoc finansowa jest przygotowana, nie musimy wnioskować o pożyczkę i pieniądze mamy natychmiasto. O ile to jedyny przypadek, nie musimy się obawiać niezmiernych długów.

Pokusa dla zakupoholików

Bardziej ryzykowna grupa, która potrafi się od debetu uzależnić, to tzw. zakupoholicy, czyli osoby, które chorobnie wydawają pieniądze za cokolwiek i w dodatku bardzo często. Nic dziwnego, że takie osoby zazwyczaj ciągle borykają się z długami i poważnymi problemami finansowymi. Dane uzależnienie może się zacząć właśnie od regularnego korzystania z debetu. Na początku chodzi o małe koszty, które jednak stopniowo zwiększają się. W końcu tracimy kontrolę nad całą sprawą i nie potrafimy zaprzestać. Oprócz denerwującej pokusy pójścia na zakupy, zakupuholicy borykają się z narastającą liczbą odsetek oraz kar pieniężnych za opóźniony zwrot pieniędzy wobec banku. Taka historia zazwyczaj kończy się dopiero z pomocą psychologa.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Styl życia przejęty z innych państw

Może spotkałeś się z ogólnie rozpowszechnionym faktem, że do najliczniejszej grupy osób chętnie korzystającej z debetu na rachunku bankowym, to Amerykanie. Dla wielu z nich, to sprawa oczywista. O ile znajdzie się jednostka niekorzystająca z danej opcji, którą bank zaoferuje każdemu klientowi, to raczej rzadki przypadek. To narodowość przyzwyczajona do natychmiastowych i impulsywnych zakupów. Nie ma wtedy limitów lub ograniczeń. Wszystko jest możliwe poprzez korzystanie z debetu. Ostatnio dany trend pojawił się już również na naszych terenach. Co gorsze, młodsza generacja ma większe skłonności do przejmowania danego trybu życia i moda ta bardzo szybko roprzestrzenia się dalej.

Najbardziej mocnym środkiem obrony jest rozsądność każego z nas oraz świadomość naszych czynów i decyzji. Debet z samej swojej istoty nie musi być niekorzystny lub nawet niebezpieczny. Musimy tylko dany zapas finansowy traktować w poprawny sposób.