Czy pożyczka jest mi naprawdę potrzebna?

Data publikacji: 23.05.2017

Czy pożyczka jest mi naprawdę potrzebna?

To pytanie, które powinniśmy sobie zadać najpierw, od razu kiedy o zaciągnięciu pożyczki tylko krótko pomyślimy. Dlaczego jest to pytanie szczególnie ważne? To proste! Większość osób, która właśnie teraz surfuje w internecie i przegląda rankingi poszczególnych providerów, w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, czy dana pożyczka jest im naprawdę potrzebna.

Najczęstszym rodzajem udzielanych pożyczek są bowiem pożyczki chwilówki, czyli pożyczki krótkoterminowe, które kredytobiorcy zaciągają w celu zakupu telewizji, laptopa, nawet ubrań markowych, wyjazdu na luksusowe wakacje za granicą, zapłacenia innych zobowiązań itp. Patrząc na daną krótką listę najbardziej spotykanych powodów do pożyczki, od razu przychodzi niemal każdemu na myśl jedno proste pytanie. Czy naprawdę chodzi o tak bardzo ważne i niezbędne koszty, na które nie można zaoszczędzić, przez chwilę poczekać i móc dane plany zrealizować z własnych pieniędzy? Na pewno tak! Można!

Oszczędzaj

Najprostszym sposobem, jak unikać konieczności zaciągania pożyczek, to oszczędzanie. Oczywiście, wiem, to bardziej czasochłonne i nie jest to tak duża zabawa, jak pożyczka, dzięki której od razu jedziemy na Bali, kupujemy markową torebkę czy też najnowszy smartphone. Jednak późniejsze płacenie dosyć wysokich rat nie jest już tak zabawne. W pierwszym rzędzie powinniśmy wziąć głęboki oddech i zastanowić się, co nam się złego przytrafi, jeżeli od razu nie zrealizujemy nasze największe marzenia? Nic, zupełnie nic. Na te luksusowe wczasy możemy wyjechać w przyszłym roku, z własnych zarobków i po powrocie do domu nie będą na nas czekać zawiadomienia o niespłaconej racie.

Bycie offline czasami pomaga

Prawdę mówiąc, zazwyczaj pragniemy uzyskać to, co posiadają inni. Zawiść, tak, jeden z najgorszych grzechów. W dzisiejszych czasach social media dany grzech uzyskał niesamowite pole do popisu. Wystarczy postować jedno zdjęcie markowej pary butów i natychmiast oszaleje dosyć duża grupa osób, które już dzwonią do providera pytając o pożyczkę. Nikt raczej nie lubi oszczędzać, jednak o ile przyzwyczaimy się do paru prostych reguł, zobaczymy, że można co miesiąc zapłacić wynajęcie mieszkania, fakturki za wodę, gaz i telefon i zawsze jeszcze będzie do dyspozycji kwota, za którą można kupić coś niecoś, co przyda nam się do naszej garderoby lub możemy ją schować do specjalnej koperty lub świnki skarbonki i latem wyjechać na super wczasy. Logiczne myślenie i spokojne podchodzenie do całej sprawy to podstawa.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Poproś najbliższych

O ile marzysz o sprawach bardzo kosztownych, na które po prostu nie możesz czekać albo nie potrafisz zaoszczędzić, zwróć się lepiej o pomoc do twoich najbliższych, rodziny, przyjaciół lub partnera. Jeżeli zgodzą się na udzieleniu pomocy finansowej, na pewno nie będą od ciebie żądać prowizji lub oprocentowania. To o wiele lepsze rozwiązanie w odróżnieniu od natychmiastowego podpisania umowy w banku i popadnięcia w koszmarne koło nieskończonej liczby rat. Pamiętaj więc, że droga do instytucji bankowych lub pozabankowych to ostatni sposób na realizację twoich marzeń, do których są potrzebne ekstra finanse.