Czym jest BIK i co powinniśmy wiedzieć o jego weryfikacji?

Data publikacji: 23.01.2017

Czym jest BIK i co powinniśmy wiedzieć o jego weryfikacji?

Chcąc pożyczyć pieniądze, czy to z instytucji pozabankowych, zwanych chwilówkami on-line, czy z banków, bardzo często konieczne jest przejście tzw. pozytywnej weryfikacji w BIK oraz innych bazach działających na podobnych warunkach.

Zwłaszcza osobom, które po raz pierwszy chcą zaciągnąć kredyt warto uświadomić, czego można się spodziewać po tego typu weryfikacji i dlaczego jest ona tak ważna.

BIK - czyli Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej, bo tak nazywa się instytucja, o której mowa, to nic innego jak specjalistyczna baza, w której gromadzone są informacje dotyczące historii kredytowych klientów banków i innych instytucji finansowych. Przynależy ona do grupy tzw. Biur Informacji Gospodarczych (BIG), które działają pod bezpośrednim nadzorem Ministerstwa Rozwoju. Dane z BIK-u są więc chronione odpowiednimi przepisami (m.in. przepisami o ochronie danych osobowych), natomiast dostęp do nich możliwy jest dla instytucji finansowych tylko wówczas, jeśli otrzymają na to zgodę swojego klienta. Warto dodać, iż baza jest na bieżąco aktualizowana, i to zarówno o informacje pozytywne (właściwe spłacenie kredytu), jak również negatywne (spłacenie z problemami). W gruncie rzeczy i jedne i drugie są bardzo ważne. Pierwsze przede wszystkim dla klientów, ponieważ im bogatsza pozytywna historia kredytowa, tym większe szanse na otrzymanie kolejnego kredytu na dogodniejszych warunkach. Z kolei drugą zainteresowani są przede wszystkim kredytodawcy, którzy na jej podstawie określają, czy kredyt w ogóle może zostać przydzielony konkretnemu klientowi.

Pierwszeństwo BIK-u nad innymi Biurami Informacji Gospodarczej

BIK jest jednym z pięciu Biur Informacji Gospodarczej, zaraz obok: Biura Informacji Gospodarczej ERIF, Biura Informacji Gospodarczej InfoMonito, Krajowego Rejestru Długów BIG, Krajowego Biura Informacji Gospodarczej oraz Krajowej Informacji Długów Telekomunikacyjnych, ale jako jedyny posiada wyłączność w obsłudze instytucji finansowych. Przezorny kredytodawca najprawdopodobniej zwróci się o informacje dotyczące zadłużenia do wszystkich BIG-ów (bowiem wzajemnie nie udostępniają sobie informacji), to jednak te z BIK-u zawsze będzie traktował priorytetowo. Warto więc zadbać o to, aby wyglądały jak najkorzystniej.

Jakie dokładnie informacje przechowywane są w BIK?

Bank, lub inna instytucja finansowa upoważniona do udzielania kredytu może zwrócić się do BIK o tzw. „raport BIK”, czyli sprawozdanie dotyczące Twojej historii kredytowej, a więc o szczegóły wszelkich działań związanych z pożyczaniem przez Ciebie pieniędzy obecnie, jak i w przeszłości. W skład takiego raportu wchodzą Twoje dane osobowe, daty udzielonego kredytu, rodzaj kredytu, liczba i wysokość rat, czy waluta, w jakiej kredyt został udzielony. Najważniejsze informacje dotyczą jednak tego, czy kredyt w ogóle został spłacony, a jeśli tak, to czy zgodnie z wyznaczonym terminem.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Czy dane z BIK można usunąć?

Ostatnimi czasy coraz częściej pojawia się pytanie dotyczące możliwości tzw. „wymazywania”, czyli usunięcia danych z BIK, zwłaszcza tych problematycznych. Niektóre instytucje oferują wręcz pomoc w dokonywaniu takiego zabiegu. Niestety możliwości związane z usuwaniem danych są jednak mocno ograniczone i sprowadzają się tylko do trzech przypadków. Pierwszy umożliwia usunięcie tylko pozytywnych wpisów zaraz po terminowym spłaceniu kredytu. Drugi umożliwia usunięcie wpisów negatywnych, ale dopiero po upłynięciu 5 lat od spłaty problematycznego kredytu. Z kolei trzeci umożliwia dokonanie korekty nieprawdziwych lub nieaktualnych danych, jednakże wniosek o taką korektę musi zostać złożony przez instytucję finansową, która pierwotnie dane te przesłała do BIK.

Informacje z BIK mogą przesądzić o tym, czy pożyczkodawca udzieli Ci kredytu

Aplikując o pożyczkę każdy musi się liczyć z tym, że zostanie sprawdzony w BIK. Choć nie wszyscy kredytodawcy korzystają z usług tej instytucji, to jednak przeważająca większość posiłkuje się jej zasobami. Pozwala im to przede wszystkim na lepsze wykonanie tzw. „oceny zdolności kredytowej” klienta, często zwanej również „scoringiem”. Jest to ocena wiarygodności, która ma za zadanie określić, czy danemu klientowi można udzielić pożyczkę, czy będzie w stanie ją terminowo spłacać, oraz jaką maksymalną kwotę można mu zaproponować. Dane z „raportu BIK”, które grają tutaj kluczową rolę to przede wszystkim informacje o: terminowości spłacania poprzednich kredytów (najważniejsze są te spłacone „na czas”), ilości zaciągniętych pożyczek (im więcej, tym lepiej, zwłaszcza przez długi okres czasu), wykorzystywaniu limitów (korzystniej jest nie wykorzystywać górnych limitów) oraz ilość wniosków o kredyt (im więcej odrzuconych wniosków, tym gorzej).

Terminowość i bezpieczeństwo przy spłacie kredytu zwiększa szanse na następny

Trzeba zatem pamiętać, że nasza aktywność kredytowa jest odnotowywana w Biurach Informacji Gospodarczej, tak w BIK, jak i innych, które działają na polskim rynku finansowym dbając zarówno o bezpieczeństwo kredytodawców, jak i pożyczkobiorców. Informacja, która trafi do takiej bazy zostaje w niej i jest dostępna dla wszystkich banków oraz instytucji finansowych, które potrzebują z niej skorzystać. Dlatego też każdy z nas, kto z różnych powodów nie dokonuje terminowej płatności lub w inny, wyżej opisany sposób, dostarcza negatywnych wpisów do BIK, musi być świadomy tego, że w ten sposób zmniejsza swoją szansę na otrzymanie kolejnej pożyczki. Z kolei ci, którzy spłacają swoje pożyczki terminowo oraz trzymają się zasad bezpiecznego pożyczania, szanse te zwiększają.