Dlaczego warto oszczędzać?

Data publikacji: 21.09.2017

Dlaczego warto oszczędzać?

Obecnie niestety można powiedzieć, że oszczędzanie nie jest modne. Po co miałbym oszczędzać? Chcę wszystko tu i teraz! Nie muszę czekać, mogę to kupić na raty! I wiele dalszych typowych opinii na temat tego, czy warto kupić od razu i później spłacić z dodatkowymi kosztami albo regularnie odkładać pieniądze i móc sobie kupić, czego nasze serce pragnie, za swoje własne złotówki.

Dzisiejsza generacja uważa, że oszczędzanie nie jest potrzebne, skoro wszystko możemy kupić na raty albo zajść do placówki bankowej lub tylko usiąść przy komputerze i nawet w 15 minutach zastrzyk finansowy od razu pojawi się na rachunku bankowym.

Uczmy się już od dziecka

Lecz wspomniana pomoc finansowa od różnorodnych providerów pewnego dnia skończy się. Po pierwsze, poszczególne państwa skarżą się na temat niesamowicie dużej ilości dłużników. Ludzie zwariowali, pożyczają na cokolwiek, przede wszystkim na rzeczy niepotrzebne do standardowego życia i później nie spłacają i chowią się przed bankami. Idealnie, gdy oszczędzania nauczymy się już od wczesnego dzieciństwa. Dostając pieniądze od dziadków lub cioci, powinniśmy rozumieć, że te złotówki możemy regularnie odkładać do skarbonki i w momencie, gdy będziemy czegoś pragnąć, wiemy, że mamy i nie musimy prosić rodziców, którzy jednak chętnie daną sprawę załatwią z własnych finansów, ponieważ bardziej doceniają tego, że mały nauczył się.

Podział twoich dochodów

W dzieciństwie zaczynami i później przychodzi pierwsza praca i własne zarobione pieniądze. Regularnie zaczynamy płacić za wynajęcie mieszkania, fakturki za gaz i wodę, komórkę itp. Czy warto odkładać jeszcze następną część swoich przychodów co miesiąc? Oczywiście! Jednak idealnie od razu, gdy przychodzi płaca na nasze konto. Większość z nas postanowi odłożyć resztę, która pojawi się na rachunku pod koniec miesiąca. Jednak to typowy błąd, ponieważ często zdarza się, że raczej nic tam nie pozostało i już nie możemy się doczekać następnego przelewu od pracodawcy. Idealnym pomysłem jest odkładać przynajmniej około 150 - 200 złotych.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Pamiętaj o przyszłej generacji

O ile ciągle szukasz znaczenie oszczędzania lub przynajmniej motywacji, pomyśl o twoich przyszłych dzieciach. Pewnego dnia stwierdzisz, że nadszedł czas i chcesz być rodzicem. Dzieci nie zarabiają od razu, więc zależne są od ciebie i oczywiście również ich przyszłość jest w twoich rękach. Przede wszystkim studia to jedna z bardziej kosztownych spraw.

Szczęśliwa emerytura

No i w końcu pozostaje nam emerytura. Teraz zarabiamy, jesteśmy przyzwyczajeni do pewnego standartu życiowego, które powiązane jest z wysokością płacy i stanowiskiem pracy. Jednak w chwili, gdy z pracy odejdziemy z powodu wysokiego wieku, wysokość naszych przychodów niesamowicie obniży się. Odkładając co miesiąc regularną kwotę już w młodości, zapewnimy sobie bardziej atrakcyjną emeryturę.