Fundusz nieruchomości

Data publikacji: 24.10.2017

Fundusz nieruchomości

W poprzednim artykule zostały już krótko opisane nowoczesne formy oszczędzania. Wiemy, że skarbonka to wcale nie jedyny sposób odkładania finansów na czasy, gdy możemy zachorować, planujemy dziecko albo na emeryturę. Nauczyliśmy się, że pieniądze naturalnie stracają swoją wartość w czasie, więc ich samo pozostawienie na przykład na koncie oszczędnościowym lub rachunku oszczędnościowo-mieszkaniowym nie ma dużego znaczenia.

O ile natomiast chcemy powiększyć wartość naszych oszczędności, wtedy jednym ze skutecznych sposobów jest właśnie fundusz nieruchomości. Co to takiego? Jak to działa? Czy są jakieś ryzyka? Odpowiedzi na dane pytania i na pewno wiele innych znajdziesz w niniejszym artykule.

Zostań właścicielem centrum handlowego

Fundusz nieruchomościowy to krótko mówiąc poszczególni „właściciele” kilku, nawet kilkunastu budynków, zazwyczaj charakteru komercyjnego – duże centra lub galerie handlowe, biurowce itp. W danych budynkach mają zazwyczaj siedzibę znaczące firmy, czyli dobrze znane i z ogromnymi zyskami, żeby nasza inwestycja była w stu procentach korzystna i bez ryzyka. Oczywiście, nie należy do ciebie cały spis poszczególnych budynków, tylko pewna maciupeńka część, która poza swoją wielkością i tak potrafi ci zarobić bardzo atrakcyjną sumę. Z resztą w takim funduszu może się znajdować nawet kilkanaście czy kilkaset miliard, więc z tego wynika, że na pewno nie oczekujemy, że to wszystko nasze. My jesteśmy tylko właścicielami pewnej części i bardzo dobrze z tego korzystamy.

Jak zacząć

Najlepiej, gdy najpierw zerkniesz na opcje, które masz do wyboru. Na pewno w każdym kraju znajdzie się przynajmniej kilka takich funduszy. Warto popatrzeć na ich historię, budynki, o które chodzi oraz oczywiście wysokość oprocentowania, czyli o ile procent wzrosną twoje oszczędności w trakcie pewnego okresu. Jak zostało już wyżej wspomniane, często chodzi o duże galerie handlowe. Taka galeria została zbudowana z pieniędzy inwestorów. Gdy budynek był już gotowy, zaistniała ogromna oferta pomieszczeń do wynajęcia. Znane marki od razu wynajmują i w ten sposób otwierają dalszą placówkę. Popularne sieciówki odzieżowe oraz obuwnicze, fastfoody, po prostu miejsca, do których trafia ogromna masa klientów. Inwestorzy dobrze wiedzą, że z takimi renomowanymi i dobrze znanymi firmami ich inwestycja będzie w krótce z powrotem i następne regularne przychody są zapewnione na długi czas. 

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Tyle o samych nieruchomościach. O ile jesteś zainteresowany, wyszukaj najbliższego doradcę finansowego, który zajmuje się wybranym przez ciebie funduszem. Poinformuje cię o warunkach i poszczególnych krokach. Zazwyczaj podpisujesz umowę i dostajesz numer konta, na który możesz kiedykolwiek wysłać dowolną kwotę, którą chcesz odłożyć. Czasami pojawia się warunek określonej kwoty, która przedstawia twój wstępny wkład, jednak nie chodzi o ogromną sumę, więc każdego na to stać. Regularność i wysokość poszczególnych kwot, które chcesz wysłać do funduszu, zależy tylko od ciebie. Jeżeli w poprzednim miesiącu wyślesz 500 złotych i w następnym mniej lub więcej, nic nie szkodzi.

Zalety

Największa i najbardziej kłująca w oczy zaleta to właśnie oprocentowanie. W porównaniu do kont oszczędnościowych lub oszczędnościowo-mieszkaniowych, które zazwyczaj oferują wzrost o około 1 %, w przypadku funduszu nieruchomościowego twoje pieniądze potrafią wzrosnąć nawet o 4 %. W dodatku, im więcej pieniędzy włożysz, o tyle więcej otrzymasz w trakcie roku. Przykładowo, wyobraź sobie, że do wybranego funduszu nieruchomościowego wysłałeś już 20 000 zł, zostawiasz ich tam przynajmniej jeden rok i w trakcie tego okresu dana kwota podwyższy się o 800 złotych. 800 złotych, które nie musiałeś zarabiać, po prostu otrzymałeś ich na podstawie twoich oszczędności. To przecież niesamowite!

Wady

Na pewno nasuwa ci się na myśl, że wszystko ma przecież pewne zalety i wady. Czy moje oszczędności mogę stracić? Czy jest to ryzykowne? Prawdę mówiąc, wszystko jest ryzykowne. Nawet gdy pieniądze pozostawimy na naszym zwykłym rachunku, może dojść do bankructwa banku, złej sytuacji ekonomicznej państwa albo po prostu ktoś skradnie twoją kartę kredytową, hacker zaatakuje twoje konto i wszystkie twoje pieniądze znikną. Jedynym ryzykiem w przypadku funduszu nieruchomościowego może być sytuacja, gdy wszystkie budynki należące do funduszu eksplodują i zostaną kompletnie zniszczone. Czy to prawdopodobne? Oczywiście to raczej sci-fi. Fundusz nieruchomości ogólnie należy do najmniej ryzykowych form inwestycji. O ile należysz więc do ostrożnych, chcesz oszczędzać i interesują cię inwestycje, na podstawie których potrafisz zarobić, ten fundusz jest dla ciebie idealny.