Gdy święta się skończyły i do drzwi puka pierwsza fakturka za zakupy świąteczne

Data publikacji: 23.01.2018

Gdy święta się skończyły i do drzwi puka pierwsza fakturka za zakupy świąteczne

Do świąt brakuje już tylko parę dni. Pomimo tego bilansujemy stary rok, chociaż jeszcze do sylwestrowej zabawy daleko. Dorabiamy zaległości w pracy oraz domu i staramy się przygotować wszystko, zanim usiądziemy przy świątecznym stole. Z powodu tej wigilijnej atmosfery często zapominamy o problemach i niestety również o obowiązkach, które są częścią naszego codziennego życia. Z jednej strony to dobrze, jednak z drugiej strony brak zainteresowania lub nieczynność spowodowana przez pełny brzuch ciasteczek może przynieść wiele kłopotów, do których zwykle należą również te finansowe.

Kosztowne prezenty

Dane tarapaty finansowe nie pojawiły się same i bez powodu. Pamiętasz? W trakcie szaleństwa w galerii handlowej postanowiłeś większość prezentów zakupić na raty, przede wszystkim sprzęty elektroniczne. Smartphone dla córki, nowy laptop dla żony i komputer dla synka. Jednak razem to niesamowicie wysoka kwota, której spłata zaczyna się już w styczniu. Chowanie głowy w piasek absolutnie nie poleca się!

Skoncentruj się i znajdź rozwiązanie

Wszystko po kolei. Usiądź przy stole i spisz sobie na kartce papieru wszystkie zarobki oraz wydatki. Na pewno uda ci się skreślić zbyteczne koszty, których nie musisz koniecznie płacić. Stopniowo napewno znajdziesz idealną drogę do celu, czyli jak spłacić zobowiązanie dotyczące drogich zakupów świątecznych, zapłacić regularne miesięczne wydatki i jeszcze zaoszczędzić np. na urlop wakacyjny.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Termin płatności

Zapobiegaj typowym błędom, przez które można zbytecznie popaść w spiralę zadłużenia. Do tych najbardziej spotykanych należy opóźnienie dotyczące zapłacenia miesięcznej raty. Termin na fakturce nie jest podawany do niczego. Ma ono swoje znaczenie. Nie czekaj więc na ostatni dzień przed ostatecznym terminem i zapłać swój dług jak najszybciej. Robienie przelewu dzień przed terminem nie jest polecane, przede wszystkim ze względu na opóźnienia przypisania kwoty na konto pożyczkodawcy. Taki przelew trwa czasami kilka dni. Wtedy myślisz, że zapłaciłeś punktualnie, jednak w rzeczywistości w ogóle tak nie było.

Gdy złotówek zabrakło

Chociaż liczymy każdy grosz, oszczędzamy i staramy się żyć skromnie, czasami nam finansowo nie wychodzi. Wtedy pozostaje ostatnie możliwe rozwiązanie. W przypadku, gdy w stu procentach wiesz, że nie będziesz zdolny zapłacić swoje zobowiązanie wobec wierzycielowi w terminie, lepiej podnieś słuchawkę i umów się z nim na spotkaniu, żeby pogadać o alternatywnych sposobach spłaty długu. Uprzejmość jest w takiej chwili bezcenna.