Jak bezpiecznie pożyczyć? Czyli atrakcyjna pożyczka bez zbędnych zmartwień

Data publikacji: 19.01.2017

Jak bezpiecznie pożyczyć? Czyli atrakcyjna pożyczka bez zbędnych zmartwień

Jak powszechnie wiadomo nie każda z szeroko oferowanych pożyczek on-line jest tak wspaniała, jak ją zachwalają pożyczkodawcy. Głośne hasła i rzutkie slogany niejednokrotnie niosą ze sobą drobne zapisy w regulaminie, które nie w porę zauważone mogą doprowadzić do smutnych konsekwencji i poważnych problemów. 

Oczywiście nie zawsze jest tak, że każdy produkt finansowy naszpikowany jest drobno zapisanymi kruczkami, specjalnie schowanymi przed Klientem na ostatniej stronie regulaminu. Są i tacy pożyczkodawcy, którzy posiadają tak dobre oferty, że obok informacji o promocji umieszczają również kompletny, szczegółowy opis warunków, na jakich można u nich pożyczyć pieniądze. Tego typu praktyka staje się powoli normą, a to z tego powodu, że i konkurencyjność wśród prywatnych pożyczkodawców niebywale się zwiększyła podwyższając tym samym jakoś oferowanych przez nich usług. Przyjrzyjmy się bliżej tym najważniejszym informacjom, które nie powinny ujść naszej uwadze. 

Atrakcyjna pożyczka może być atrakcyjna, ale zawsze warto być czujnym

Pożyczkodawcy chcąc przyciągnąć uwagę klienta, bardzo często eksponują przede wszystkim pozytywne cechy pożyczek, takie jak: „atrakcyjne oprocentowanie”, „możliwość przedłużenia okresu kredytowania”, czy „pierwsza pożyczka gratis”. Wszystkie te informacje są prawie zawsze prawdziwe, siłą rzeczy jednak nie prezentują pełnego obrazu oferty. To naszym obowiązkiem jako klientów jest dowiedzieć się wszystkich szczegółów oraz pozyskać najważniejsze informacje zanim podpiszemy umowę o kredyt. W żadnym wypadku nie powinniśmy polegać na wyrywkowych, szczątkowych informacjach, które niepełne i wybrakowane mogą doprowadzić nas do nieprzyjemnej sytuacji, a niejednokrotnie i strat materialnych. Od czego zatem powinniśmy zacząć, aby bezpiecznie pożyczyć pieniądze?

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

1. Wstępne przeanalizowanie strony internetowej pożyczkodawcy

Dobrze jest rozpocząć swoje działania od przeanalizowania informacji, które znajdują się na stronie internetowej pożyczkodawcy. Najczęściej znajdują się tam podstawowe dane o tym, ile pieniędzy można pożyczyć, jaki jest czas trwania pożyczki, jak wygląda przebieg zaciągania pożyczki oraz jakie należy spełnić warunki, aby pożyczka została nam przyznana. Są to główne informacje, na podstawie których powinniśmy łatwo stwierdzić, czy pożyczkodawca spełnia nasze oczekiwania (np. odnośnie kwoty, którą chcemy pożyczyć, czy czasu na jaki potrzebujemy pieniędzy), ale również czy my spełniamy jego warunki (np. czy posiadamy odpowiedni wiek, bądź własny rachunek w banku). Pomocną jest również często występująca zakładka „pytania i odpowiedzi”, na której znajdziemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o pożyczkę.

2. Przeczytanie „Regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną”

Regulamin, o którym mowa jest dokumentem dokładnie określającym jakie przysługują nam prawa oraz obowiązki, jeśli zechcemy zaciągnąć pożyczkę za pomocą serwisu internetowego, który ją oferuje. Znajdziemy tam również szczegółowe informacje o tym, kto jest jego właścicielem oraz czy serwis jest pośrednikiem między właściwym pożyczkodawcą, czy może należy bezpośrednio do pożyczkodawcy. Z kolei najważniejszą informacją jest opis jak wygląda szczegółowe korzystanie z serwisu, a w tym przebieg udzielania pożyczki od strony technicznej. Dowiedzieć się można jak wygląda rejestracja na portalu, jakie dane osobowe oraz kontaktowe będzie trzeba wpisać do formularza rejestracyjnego, co należy zrobić, aby przejść weryfikację tożsamości (często wymagany jest przelew drobnej kwoty, np. 1,00 zł czy 0,01 zł) oraz czy koniecznym będzie załączenie odpowiednich zeskanowanych dokumentów.

3. Przeczytanie wzoru „Umowy o pożyczkę”

Spośród wszystkich wyżej wymienionych kroków ten jest najważniejszy, ponieważ właśnie „Umowa o pożyczkę” jest dokumentem, który szczegółowo określa zasady, na jakich kredyt zostanie przydzielony, a więc i szczegółowy wykaz opłat, które wiążą się z jego zaciągnięciem. Dokument ten powinien zostać bardzo uważnie przeanalizowany, ponieważ to na niego przy jakichkolwiek problemach będzie się powoływać pożyczkodawca. Szczególną uwagę należy poświęcić takim informacjom jak opłaty, a tu: całkowitemu kosztowi pożyczki, oprocentowaniu pożyczki, opłatom wstępnym, dodatkowym, opłatom za przedłużenie terminu spłaty pożyczki oraz za nieterminową płatność. Czasami do umów dołączane są dodatkowo załączniki w postaci tabel opłat i prowizji, te oczywiście również należy uważnie przeanalizować.

Pożyczajmy tylko wtedy, gdy nie mamy wątpliwości, że wszystko jest w porządku

Jeśli podczas przeglądania oferty pożyczkodawcy cokolwiek wyda nam się niejasne, nie do końca zrozumiałe, a może nawet podejrzane, to ze wszystkimi wątpliwościami powinniśmy się zgłosić bezpośrednio do kredytodawcy lub innej kompetentnej osoby. Większość pożyczkodawców działających przez internet ma swoje Biuro Obsługi Klienta, ponieważ zależy im na udzieleniu rzeczowych informacji oraz wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości dotyczących pożyczki. Wspomniana już konkurencyjność sprawia, że firmy dokładają wszelkich starań o właściwą obsługę swoich klientów oraz ich bezpieczeństwo. Wiadomo bowiem, że właściwie obsłużony klient w razie ponownej potrzeby wróci, a dzięki coraz częściej stosowanym programom lojalnościowym otrzyma kolejną pożyczkę, z tą różnicą, że na jeszcze lepszych warunkach. Jeśli jednak cokolwiek wzbudzi naszą wątpliwość, lub jeśli uznamy, że oferowane nam warunki nie spełniają naszych oczekiwań, to zawsze warto zerknąć na ofertę konkurencji, być może właśnie tam znajdziemy taką pożyczkę, która dopasowana jest do naszych indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań.