Jak opiekować się finansami rodzinnymi?

Data publikacji: 05.10.2017

Jak opiekować się finansami rodzinnymi?

W chwili, gdy jesteśmy już w małżeństwie, urodzi się pierwsze dziecko i później oczekujemy drugie, pojawiaja się o wiele więcej wydatków w odróżnieniu od życia, gdy byliśmy singlami. Tu dzieci potrzebują nowe buty, tam żonie chcemy zapłacić opony zimowe, co chwila ktoś obchodzi urodziny albo znów zbliżają się Święta Bożego Narodzenia.

W takim etapie życiowym na pewno warto zacząć spisywać przegląd przychodów oraz wydatków. Mając przed oczami wszystkie artykuły, za które co miesiąc wydajemy pieniądze, w łatwy sposób możemy skreślić niepotrzebne lub zbędne wydatki.

Jak to zrobić?

Najłatwiejszy sposób to zwykła kartka papieru. Wystarczy zapisywać na przykład datę, za co wydaliśmy oraz ile. Oczywiście nie musimy przepisywać wszystkich rzeczy z rachunku z markietu, wystarczy zanotować cenę końcową. Jednak jeżeli ktoś woli być bardziej skrupulatnym, nikt mu nie zabrania. Dalszym sposobem może być zwykłe pudełko, do którego zbieramy wszystkie fakturki i paragony za poszczególne produkty oraz usługi, które pojawiły się w trakcie miesiąca. O ile wybierzemy tę formę, jest jednak ryzyko, że zapomnimy o czymś, na co nie dostajemy żadnego dokumentu i niepotrzebnie zrobimy bałagan w naszym przeglądzie, który tak starannie tworzymy. Nareszcie coś dla miłośników komputerów. Wiele osób słysząc o spisach, listach albo przeglądach, od razu widzi przed sobą znany program komputerowy Excel, gdzie szybko stworzymy przejrzystą tabelkę i w dodatku można bardzo szybko policzyć cokolwiek za pomocą różnorodnych funkcji matematycznych.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Kto go powinien prowadzić?

Dzieci możemy zaraz skreślić, zwłaszcza o ile są jeszcze za małe. Jednak czy przegląd powinni zapisywać dwaj – mąż i żona albo tylka jedna osoba w rodzinie powinna się opiekować finansami. Oczywiście, decyzja zależy od każdego. Można się umówić razem, ponieważ w dwójkę zawsze raźniej, jeden o czymś zapomni, drugi mu przypomni itp. Z drugiej strony, jeżeli wiemy, że niestety jeden z pary nie jest zbyt dyscyplinowanym i nie potrafi odpowiedzialnie i skrupulatnie zapisywać wszystkiego, lepiej gdy ten drugi z pary będzie kierować całą sprawą. W dodatku, w wielu rodzinach często występuje sytuacja, gdy któryś członek rodziny jest niesamowicie rozrzutny. W takim przypadku, na pewno nie ma mowy o idealnej osobie, która powinna się zaopiekować finansami wszystkich z domu. W tej sprawie największe plusy to odpowiedzialność, pewna dyscyplina, dobra pamięć oraz zdolność robienia szybkich i niezmiennych decyzji.

Na parę miesięcy czy na zawsze?

Jasne, że chyba każdemu nasuwa się na myśl pytanie dotyczące okresu prowadzenia danego przeglądu. O ile ktoś chce tylko dowiedzieć się, za co wydaje, wystarczy parę miesięcy. Jeżeli nauczyliśmy się coś z naszych zapisków, wiemy, że poszczególne wydatki nie ulegają zmiane i co miesiąc powtarzają się, można sobie odpuścić. Jednak kto inny przyzwyczaił się do swojej tabelki, nie przeszkadza mu codzienne zapisywanie i lubi mieć przegląd o tak ważnych sprawach, jakimi są finanse i postanowi dalej prowadzić swoje zapiski nawet przez parę lat. Najważniejsze jest, żeby czegoś pożytecznego nauczyć się i wykryć zbędne koszty, które w rzeczywistości można skreślić i od razu pojawią się w kasie domowej dalsze złotówki, które można zaoszczędzić na coś bardziej przydatnego.