Jak otrzymać pieniądze on-line? O procedurze pożyczania w kilku krokach

Data publikacji: 03.02.2017

Jak otrzymać pieniądze on-line? O procedurze pożyczania w kilku krokach

W dobie dużej dostępności pożyczek pozabankowych, zwanych również chwilówkami on-line, pojawia się coraz większe grono zainteresowanych tą formą pożyczania pieniędzy. Nawet jeśli koszty takiego kredytu nie należą do najniższych, to jednak łatwość dostępu, a przede wszystkim tempo otrzymania pieniędzy niewątpliwie należą do jego atutów.

W związku z tym rośnie również ilość nowych klientów, którzy nie zawsze są dobrze zaznajomieni z całą procedurą pożyczania pieniędzy, a chcieliby zdobyć więcej informacji na ten temat. Spróbujmy zatem w kilku krokach opisać jak wygląda typowy proces pożyczania pieniędzy on-line, na co należy zwrócić szczególną uwagę, oraz jak należy się do niego przygotować.

1. Określenie swoich potrzeb oraz możliwości finansowych

Zanim przystąpimy do przeszukiwania internetu w celu znalezienia najlepszej dla siebie oferty pożyczkowej, musimy jasno ustalić sobie kilka wytycznych, których będziemy się trzymać przy dalszej procedurze pożyczania. Pierwsza, a zarazem jedna z najważniejszych spraw, dotyczy naszych potrzeb finansowych. Powinniśmy dokładnie określić kwotę (lub jej zakres), którą jesteśmy zainteresowani, a następnie czas, na jaki kwotę tę potrzebujemy. Po określeniu tych parametrów musimy zadać sobie pytanie, czy po upływie ustalonego czasu jesteśmy w stanie zwrócić całość kwoty powiększonej o odsetki oraz opłaty prowizyjne. Musimy się zatem liczyć, że kwota, którą będziemy zobligowani oddać naszemu pożyczkodawcy może wzrosnąć średnio od 10% do 30% przy terminowej płatności. Koszta pożyczki mogą niestety ulec zdecydowanemu powiększeniu, jeśli nie zostanie ona zwrócona w terminie. Każdy pożyczkodawca ma własny cennik, w którym dokładnie określa wszelkie koszta związane ze zwłoką w płatnościach (np. „odsetki za opóźnienie”). Bardzo ważnym jest zatem dokładne przeliczenie własnego przychodu oraz dokładne określenie terminu, w którym całość pożyczki może zostać przez nas zwrócona.

2. Porównanie ofert oraz wybór najlepszej

Jak tylko ustalimy kwotę oraz czas, na jaki potrzebujemy pożyczyć, a następnie sprawdzimy, czy nasze przychody są wystarczające, aby terminowo spłacić pożyczkę, należy wybrać odpowiedniego pożyczkodawcę. Zdecydowanie ułatwić mogą w tym serwisy specjalizujące się w porównywaniu ofert kredytowych, czyli tzw. „porównywarki kredytowe”. Dzięki korzystaniu z ich usług jesteśmy w stanie dokonać szybkiego przeglądu najlepszych ofert na rynku, a bliżej przyjrzeć się tylko tym, które spełniają nasze oczekiwania. Pamiętajmy, aby podczas porównywania ofert kredytów zawsze zwracać uwagę na tzw. „całościowe koszty kredytu”. Informacja na temat całkowitego kosztu kredytu prawie zawsze znajduje się w formularzu informacyjnym lub w samej umowie o kredyt. Jeśli informacja ta nie została podana, lub mamy problemy z odnalezieniem jej na witrynie internetowej, zawsze warto skontaktować się z samym pożyczkodawcą w celu wyjaśnienia wątpliwości. Pamiętajmy również żeby przeglądać oferty pożyczkodawców tylko pod kątem swoich potrzeb nie dając się tym samym uwieźć ofertom, które nie mieszczą się w ramach uprzednio ustalonych przez nas potrzeb oraz możliwości finansowych. Każda pożyczka powinna bowiem być dobierana indywidualnie do indywidualnej sytuacji pożyczającego.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

3. Rejestracja w serwisie on-line

Po przeanalizowaniu ofert wielu pożyczkodawców udajemy się na stronę internetową tego, który wydał nam się najlepszy. Każdy pożyczkodawca ma swoją indywidualną procedurę pożyczania pieniędzy, której poszczególne kroki szczegółowo opisane są w regulaminie będącym niejednokrotnie zamieszonym w formacie PDF na stronie. W większości przypadków podstawowe informacje o sposobie pożyczania pieniędzy znajdziemy jednak w zakładce „jak to działa?”, ale również w zakładce „pytania i odpowiedzi”. Najczęściej rozpocząć należy od określenia wysokości pożyczanej kwoty oraz czasu, na jaki ma zostać pożyczona. Robimy to za pomocą suwaka, który jednocześnie wylicza nam ilość rat, koszt raty miesięcznej oraz całkowitą kwotę do zapłaty przez klienta (w tym RRSO w %). Następnym krokiem jest stworzenie własnego profilu w serwisie za pomocą wypełnienia odpowiedniego formularza swoimi danymi personalnymi oraz adresowymi.

4. Przejście odpowiednich weryfikacji

Bardzo ważną sprawą jest podanie prawdziwych danych, zostają one bowiem poddane weryfikacji (tzw. „weryfikacja tożsamości”), a jakiekolwiek niezgodności mogą być powodem do nieprzyznania pożyczki. Niejednokrotnie firmy pożyczkowe wykorzystują również dodatkowe formy weryfikacji tożsamości, np. prosząc o przelanie jakiejś niskiej kwoty (np. 0,01 zł czy 1,00 zł) ze swojego prywatnego konta bankowego. Drugą, najważniejszą weryfikacją jest ta dotycząca zdolności kredytowej. Zakładając swój profil na stronie kredytodawcy niejednokrotnie trzeba określić dokładną wartość swoich przychodów, jak również wymienić wszystkie bieżące zobowiązania finansowe lub inne obciążenia. Czasami zdarza się również, że otrzymamy telefon od konsultanta, który zada kilka dodatkowych pytań, aby określić, czy nasza sytuacja finansowa pozwala na przydzielenie kredytu o wcześniej określonych parametrach. To jest również etap, na którym zostajemy sprawdzani w Bazach Informacji Gosporadczej (BIG), celem wykazania, czy nie posiadamy niespłaconego kredytu lub innych zadłużeń świadczących o naszych problemach z terminowym regulowaniem należności.

5. Otrzymanie pieniędzy oraz ich spłata

Po pozytywnym przejściu wszystkich weryfikacji następuje przyznanie pożyczki, o którym jesteśmy informowani za pomocą wiadomości SMS oraz e-mail. Informacja ta pojawi się również na naszym profilu, który założyliśmy na stronie pożyczkodawcy. Pieniądze w większości przypadków otrzymujemy bardzo szybko  w formie przelewu bankowego, chyba że kredytodawca przewiduje również inne sposoby przekazywania pieniędzy (np. w formie wypłaty gotówkowej). Wraz z otrzymaniem pieniędzy dostajemy informację o terminach oraz możliwych sposobach spłaty zobowiązania. Czasami jesteśmy również informowani na bieżąco o zbliżającym się terminie płatności za pomocą wiadomości SMS oraz e-mail. Niezależnie jednak od sposobu otrzymywania informacji o konieczności dokonania płatności należy przywiązywać bardzo dużą wagę do jej terminowości, a przede wszystkim pamiętać, że nie wszystkie banki księgują wpłatę środków na konto jeszcze tego samego dnia kiedy została ona wykonana. Warto zatem zorientować się, ile czasu mija od momentu zwrócenia pieniędzy do momentu, kiedy ostatecznie trafią one na konto kredytodawcy, żeby ustrzec się przed niepotrzebnymi problemami.