Jak radzić sobie z dłużnikiem w rodzinie?

Data publikacji: 25.07.2018

Jak radzić sobie z dłużnikiem w rodzinie?

W każdej rodzinie znajdzie się tzw. czarna owca. Jednak powody do uzyskania takiego miana są różne. Od wszelkich krzywd prywatnych, poprzez zbyteczne kłótnie, aż po problemy finansowe, których konsekwencje dotyczą wszystkich członków. Gdy pomiędzy najbliższymi pojawi się dłużnik, który nawet nie chce znaleźć wyjście z swojej trudnej sytuacji, cała afera może się zakończyć nawet u prawnika, co zazwyczaj na zawsze zruinuje wszelkie pozytywne emocje i więzi rodzinne.

Gdy jesteś odpowiedzialny za długi twoich krewnych

Dowiedziałeś się, że ktoś z twoich najbliższych dłuży ogromną kwotę? Denerwujesz się, czy przypadkowo wierzyciel nie będzie pukał również do twoich drzwi? Według ekspertów z dziedziny prawa i finansów, o ile nie chodzi o żonę lub męża, nie musisz się obawiać. Jednak w przypadku, gdy dłużnik umrze, sytuacja się zmienia. Jeżeli zostałeś określony jako jego spadkobiorca, zobowiązanie może przejść na ciebie. Jednak nawet z takiej sytuacji można wyjść. W jaki sposób? Według przepisów prawnych masz prawo do odmówienia spadku. Nie musisz wtedy płacić żadnych długów, jednak równocześnie nie dziedziczysz żadnego majątku.

Gdy nie musisz, jednak chcesz pomóc

Wyżej zostały już opisane sytuacje, podczas których może nam powstać obowiązek płacenia długów naszych krewnych. W pozostałych przypadkach, gdy nie musimy się niczego obawiać, jednak chcemy i tak pomóc, powinniśmy pamiętać o pewnych zasadach. Chcesz, żeby twój syn, brat lub siostra albo wujostwo wyszli z spirali zadłużenia? Jeżeli zdecydujesz się, że pożyczysz swoim bliskim z powodu zapłaceniach ich długów, pamiętaj o tym, że później możesz się ocknąć w trudniej sytuacji wierzyciela również ty. W rodzinie zazwyczaj nie spisujemy umowy. Oczekujemy, że środki, które pożyczymy, prędzej lub później do nas wrócą. Prawnicy są jednak innego zdania. Codziennie w swoich biurach rozwiązują wydarzenia tego rodzaju. Rodzina przychodzi i płacze albo się denerwuje i krzyczy z tego powodu, że nie potrafią uzyskać pieniądze z powrotem. Prawnicy mówią tak samo. Gdy nie ma pisemnej umowy, nie ma rzetelnego dowodu o pożyczce.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Podpisanie umowy ponad 500 zł

Oczywiście, że dobrze, gdy chcemy naszym najbliższym pomóc, jednak zawsze powinniśmy pamiętać również o sobie i przewidywać nawet najgorszy scenariusz. Eksperci z dziedziny prawa radzą, żeby w przypadku pożyczki przekraczającej 500 złotych, spisaliśmy umowę. Chyba każdy z nas od razu pomyśli: „Przecież nie będę podpisywać umowę z moją siostrą lub z którymś z pozostałych członków rodziny!” Jednak nie powinniśmy patrzeć na to, czy coś jest dziwne, tego nie należy robić lub jest niegrzecznie. To jedyny sposób, jak możemy ochronić własne finanse.

Uwaga na wyjątki w przepisach prawnych

Na początku podzieliliśmy naszych najbliższych na dwie grupy: mąż i żona oraz pozostali krewni. Warto jednak przypomnieć również rodzaj długu. W przypadku, gdy nasz mąż zaciągnął kilka chwilówek, nie płaci i żona o tym nie wie, przychodzi wierzyciel, który się domaga zwrotu pożyczki. Obowiązek płacenia długu dla żony może wystąpić, jednak nie musi. Zależy wtedy od przeznaczenia poszczególnych pożyczek. O ile mąż zaciągnął chwilówkę z powodu urlopu rodzinnego, to na żonę może przejść obowiązek płacenia długu męża. W przypadku, gdy cel pożyczki dotyczył tylko męża, czyli korzystał z przeznaczenia danych pieniędzy tylko on, żona nie musi mieć obowiązek płacenia jego długu.

Jeżeli ockniesz się w którejś z opisanych sytuacji lub podobnej, warto odwiedzić prawnika, który dobrze będzie wiedział, w jaki sposób rozwiązywać poszczególne kłopoty.