Jak rozpoznać dobrego doradcę finansowego?

Data publikacji: 28.03.2018

Jak rozpoznać dobrego doradcę finansowego?

Wiele z nas ciągle szuka nowe sposoby, żeby jeszcze więcej zaoszczędzić albo po prostu lepiej zaopiekować się własnymi finansami lub oszczędnościami całej rodziny. Czasami wszystko wydaje się bardzo czarne i pesymistyczne. Pytamy o radę znajomych, szukamy właściwego klucza w różnorodnych poradnikach w sieci albo patrzymy na wszelkie internetowe wideo seminaria. Oprócz wymienionych przykładów, możemy również skorzystać z promowanych usług doradców finansowych. Na rynku finansowym liczba danych doradców wcale nie maleje. Jednak który z nich naprawdę chce nam pomóc?

Opinie i ranking

Jednym ze sposobów na wyszukanie właściwego doradcy może być tzw. ranking. Co to takiego? Chodzi o porównywarkę poszczególnych firm lub indywidualnych osób. Wiele z nas zamieszcza bowiem własne doświadczenia w sieci opisując koszty usług, profesjonalne podejście doradcy do klienta, efektywność usług oraz całkowite zadowolenie. Na podstawie punktów zazwyczaj w skali od 1 do 5 lub w formie paru zdań, na pewno każdy potrafi zrobić sobie zdanie o poszczególnych firmach z dziedziny doradctwa finansowego.

Ptrzetestuj kilka z nich

Wybierz na przykład pięć doradców należących do różnych firm. Umów się z nimi na spotkaniu, na którym nie będziesz jednak od razu podpisywać żadnej zgody, kontraktu itp. Dane spotkania traktuj jako pewien egzamin. Nie bój się zapytać o zawodowe doświadczenia danej osoby. Na pewno powinieneś się interesować, z jakimi bankami lub instytucjami dana firma współpracuje. Oczywiście, twoim celem nie powinno być interview z daną osobą. Można uprzejmie powiedzieć, że na razie tylko decydujesz się, komu zaufasz. Skoncentruj się na tym, że chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób dana firma odróżnia się od konkurencji. Zaskakujące odpowiedzi lub nawet ich brak warto odbierać jako negatywne cechy i tym samym możesz postawić minusowe punkty dla konkretnej firmy. W każdym przypadku, nawet takie na pierwszy rzut oka banalne spotkanie, może przynieść owoce.

Luksusowy styl życia to nie zawsze dobra oznaka

Może zabrzmieć banalnie, jednak warto również zerknąć na wizaż, czyli ubranie i różne dodatki, które doradca założy. Oprócz tego, telefon komórkowy oraz marka samochodu wiele ci powie o danej osobie. Do czego zmierza dana treść? Mnóstwo firm zajmujących się doradztwem finansowym, uczy swoich pracowników, żeby wyglądać luksusowo, ponieważ duża ilość potencjonalnych klientów może być wtedy przekonana o tym, że taka osoba bardzo dobrze wie, jak należy zarabiać, oszczędzać i gospodarować z finansami, żeby móc sobie żyć ponadstandardowo. Za danym luksusem, oczywiście luksusem w cudzysłowiu, kryje się tzw. życie na kredyt. Wszystkie gadżety, samochód, mieszkanie i mnóstwo innych rzeczy zazwyczaj nie są ich własnością. Wszystko jest w formie kredytu. Co z tego wynika? Takiego sposobu na życie na pewno nie chcemy się nauczyć!

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Od razu ma dla ciebie propozycję pracy

Następną wskazówką tego, że nie chodzi o dobrego doradcę, może być nieoczekiwana, nawet zaskakująca propozycja pracy. Przychodzisz na spotkanie, żeby dowiedzieć się więcej o finansach i tu od razu ktoś ci tłumaczy, że sposobem na ograniczanie twoich wydatków i bardziej rozsądne wydawanie pieniędzy, jest praca doradcy finansowego. Dlaczego tak się dzieje? W przypadku, gdy spotkasz kogoś takiego, możesz być w stu procentach pewny, że osoba siedząca przed tobą, zarabia na podstawie dalszych osób, które przekona o tym, że chodzi o stanowisko marzeń i tylko w ten sposób można mieć luksusowe życie. Rzeczywistość jest dosłownie odwrotna. Oprócz straty poprzedniej pracy, zazwyczaj stracimy również wiele z naszego portfela i konta. Masa osób z takim nieprzyjemnym doświadczeniem może nawet jeszcze teraz spłacać poszczególne długi.

Podobnych wskazówek i wiele innych jest mnóstwo. Jednak nawet te, które zostały opisane w niniejszym artykule, na pewno wystarczą ci jako podstawa, żeby dobrze wybrać i nie marnować czasu z nieprofesjonalnymi i nielojalnymi firmami.