Koniecznie muszę się wydostać z długów

Data publikacji: 06.06.2017

Koniecznie muszę się wydostać z długów

Dziś chyba nikt już nie jest zaskoczony na temat liczby obywatel Polski, która obecnie boryka się ze zadłużeniem. Osoby te albo uległy reklamom przekonującym wszystkich o tym, że można ich finansowo stać na cokolwiek albo po prostu nie uświadomiły sobie, jakie konsekwencje pojawią się z powodu ich niekorzystnych decyzji dotyczących wydatków.

Luksusowy urlop? Niesamowicie kosztowne mieszkanie w centrum miasta? Torebka znanego designera, którą każda powinna mieć? Opisane sytuacje, strata kontroli zarządzania własnymi wydatkami i przede wszystkim strata zdrowego rozsądku to powody, dlaczego tyle nieszczęśliwych osób nie radzi sobie z własnymi długami.

Oszczędzaj

Najważniejszym krokiem do pokonania długów to proste oszczędzanie. Równocześnie to metoda, za pomocą której nawet nie musimy w same długi wpaść. Weź kartkę papieru, spisz wszystkie twoje miesięczne zarobki i przede wszystkim zupełnie wszystkie wydatki. Odejmując koszty od dochodów ocknąłeś się w minusie? Weź do ręki ołówek i skreśl te wydatki, które są zbyteczne albo zastąp ich tańszą wersją. Na pewno dojdziesz do celu, w którym znajduje się nawet pewna reszta, którą możesz regularnie oszczędzać i za daną kwotę później wyjechać na wczasy lub kupić nowy samochód bez konieczności zaciągania pożyczki.

Powiększ zarobki

Usunąłeś wszystkie zbędne wydatki i pomimo tego ciągle nie udało ci się wykryć oszczędności? Znajdź sobie lepszą, dalszą lub inną pracę, dzięki której mógłbyś powiększyć twoje dochody i równocześnie ulepszyć sytuację finansową. Zawsze istnieją opcje, dzięki którym twoje wynagrodzenie może się zwiększyć. Poproś o więcej zmian w fabryce, w której pracujesz. Jesteś nauczycielem? Możesz udzielać dodatkowe korepetycje bez konieczności zmiany dziedziny, w której poruszasz się. Jesteś studentem? Pilnuj dzieci lub czworonogich kumplów – to idealna praca studencka niewymagająca stereotypowego siedzenia w biurze.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Koniecznie negocjuj

Przede wszystkim nie chowaj głowę w piasek. To bowiem chyba najgorsze podchodzenie do całej sprawy. Przed upomnieniami nie można uciekać, niechęć do rozwiązywania problemów finansowych tylko powiększy cały koszmar, w którym wylądowałeś. Ratowanie innymi pożyczkami na pewno nie należy do rozsądnych wyjść, ponieważ chodzi raczej o idealny i najszybszy sposób, dzięki któremu popadniesz w tzw. spiralę zadłużenia, z której wychodzi się o wiele gorzej. Zadzwoń do banku lub przyjdź osobiście do instytucji, w której pożyczyłeś i umów się na sposobie negocjacji twoich tarapatów finansowych. Krótko mówiąc, „sposób na” zawsze znajdzie się, wystarczy motywacja do działania oraz cierpliwość i przede wszystkim już kilkakrotnie wspomniany zdrowy rozsądek i zrozumienie tego, że nie musimy mieć wszystkiego od razu, ponieważ na niektóre sprawy opłaca się lepiej poczekać, zamiast popełnić niepotrzebny błąd.