Konto oszczędnościowe

Data publikacji: 26.10.2017

Konto oszczędnościowe

Jesteśmy zatrudnieni,  mamy własny apartament albo mieszkamy w wynajętym, regularnie płacimy fakturki ze wodę, gaz, komórkę itp. Nie mamy żadnych długów i nasza płaca wystarczy, żeby zapłacić wszystkie wydatki i zawsze pozostanie nam jeszcze pewna reszta. O ile poznajesz się, masz w życiu tak samo, na pewno zastanawiasz się, w jaki sposób odkładać swoje oszczędności.

Ktoś woli mieć wszystkie złotówki na jednym koncie, jednak wtedy nie mamy dobry przegląd o tym, do jakiej wysokości reszty na rachunku możemy spaść, żeby zarówno nie wydawać te właśnie pieniądze, z którymi nie chcemy ruszać.

Dalszy rachunek

Jednym ze sposobów jest stworzenie następnego konta, tzw. konta oszczędnościowego, gdzie mniej lub więcej regularnie wysyłamy określone przez nas kwoty. Do danego rachunku podchodzimy jako do pewnej skarbonki, którą nie można otworzyć, ale można do niej wrzucać pieniążki. Z danego rachunku nie płacimy nasze wydatki, więc nie może się przytrafić to, do czego często dochodzi mając wszystkie złotówki tylko na jednym rachunku. W dodatku dostajemy pewny procent od banku, lecz nie za duży. O ile szukamy coś bardziej korzystnego, na czym można jeszcze zarobić, lepiej gdy wybierzemy między innymi fundusz nieruchomościowy.

Jak i co?

Żeby otworzyć tego rodzaju konto, nie musimy spełnić żadnych surowych wymagań. O ile jesteś zadowolony z banku, w którym otworzyłeś swoje zwykłe konto, wybierz się do najbliższej placówki. Nie zapomnij o dowodzie osobistym, który zawsze jest wymagany. Pracownik banku zada ci masę pytań dotyczących twoich oczekiwań, czyli w jaki sposób chciałbyś konto oszczędnościowe wykorzystywać? Chcesz na nim odkładać pieniądze i to wszystko albo chcesz mieć do niego taki sam dostęp, jak do zwykłego konta? Chcesz mieć kartę, żeby móc kiedykolwiek wybrać gotówkę? Chcesz z niego robić przelewy? Te i wiele pozostałych informacji to podstawa. Następnie, tak jak zwykle chodzi o kilka podpisów i to wszystko. Naprawdę nic skomplikowanego.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Ranking rachunków oszczędnościowych

W przypadku, gdy jednak nie jesteś zadowolony z oferty produktów finansowych twojego banku, warto zerknąć do konkurencji. Istnieje wiele banków oraz instytucji pozabankowych. Nawet nie musisz wychodzić z domu! Usiądź przy komputerze i popatrz na tzw. ranking, czyli innymi słowami porównywarkę tych samych produktów, lecz od wielu instytucji. Idealny, przejrzysty, jasny i szybki sposób wyboru. Weź pod uwagę plusy i minusy poszczególnych ofert. Przede wszystkim powinieneś się skupić na odsetkach oraz opłatach za prowadzenia konta. Czasami bowiem na pierwszy rzut oka wygląda niesamowicie atrakcyjnie – brak opłat za prowadzenie konta, wiele zalet, lecz po chwili okazuje się, że w końcu to bank doskonale korzysta z twoich oszczędności i ty jesteś raczej stratny.

Gdy zacząć

W jakim wieku powinniśmy oszczędzać? Odpowiedź jest prosta. Im szybciej, tym lepiej. Nawet w przpadku maluchów warto uczyć o sztuce odkładania pieniążków, jej znaczeniu i samej motywacji. Oczywiście, dziecko nie może sobie jeszcze otworzyć własnego konta, jednak jego rodzic potrafi i może to zrobić za niego. W przypadku dorosłych konto oszczędnościowe powinno być naturalną sprawą i najlepszym sposobem na gospodarowanie finansami rodzinnymi.