Kosztowny kurs narciarski oraz pozostałe wyprawy szkolne

Data publikacji: 31.10.2017

Kosztowny kurs narciarski oraz pozostałe wyprawy szkolne

W momencie, gdy mamy w domu pierwszoklasistę, przewidujemy, że nasze wydatki nieco wzrosną. Na początku chodzi o teczkę, kapcie, podręczniki, zeszyty i pomoce do pisania. Jednak to wcale nie największe koszty. Większość szkół, nie ważne czy podstawówki albo szkoły średnie, oferują całą masę kursów – narciarski, rowerowy, turystyczny, kurs sztuki przetrwania w przyrodzie i wiele innych.

Niektóre z nich należą do nieobowiązkowych, pozostałe są obowiązkowe i my stajemy przed dużym wyzwaniem. Przecież to dużo pieniędzy. Wyposażenie, wyżywienie, zakwaterowanie i kieszonkowe. Cena razem jest zazwyczaj zaskakująca. Sytuacja może być jeszcze poważniejsza, gdy mamy kilka dzieci albo nawet dwojaczki – wydatki wtedy nie pojawiają się stopniowo, lecz razem.

Przeciętna cena

O ile jeszcze nie jesteś rodzicem albo na razie w domu tylko biega maluszek i wspomniane wyzwanie nie pojawi się przed twoimi drzwiami jeszcze kilka lat, na pewno zastanawiasz się, o jaką kwotę chodzi. Cena odwija się od lokacji, do której szkoła zamierza wyjechać, standartu zakwaterowania oraz od pozostałych usług lub atrakcji, które według planu mają być częścią kursu. Przykładowo cena za wypożyczenie nart zjazdowych na dzień to około 40 – 50 zł, zakup kurtki narciarskiej dla dzieci to od 150 zł, spodnie narciarskie od 120 zł. Oczywiście na tym wydatki się nie kończą. Potrzebne se różne koszulki, podkoszulki, jakościowe skarpety, idealnie termoregulacyjne ubranie, czapka, szalik, rękawice itp. W dodatku to tylko samo ubranie i wyposażenie narciarskie dla dziecka. Musimy jeszcze pamiętać o jedzeniu, transporcie i zakwaterowaniu, więc cena robi się coraz wyższa.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Jak zaoszczędzić

Uświadamiając sobie poszczególne pozycje, które musi wliczyć do kosztów razem, na pewno nasuwa nam się na myśl, jak można by tutaj zaoszczędzić. Jest wiele opcji do wyboru. Można poszukać w wyprzedażach – starsze kolekcje, specjalne akcje, przywożenie ciuchów z innych państw za lepsze pieniądze. Następną możliwością są secondhandy. Jednak większość sklepów oferujących produkty z drugiej ręki raczej nie specjalizuje się wyłącznie na ubrania i wyposażenie narciarskie. Warto jednak odwiedzić parę takich sklepów z noszonymi wcześniej ciuchami i może uda nam się natrafić na super spodnie lub kurtkę za ciekawą cenę. O ile ciągle szukamy, możemy zapytać znajomych i oczywiście rodzinę. Na pewno mają dzieci, które były już na kursie narciarskim i mają jeszcze stare ubranie i akcesoria. Wiele dzieci wykorzysta te ciuchy tylko raz i potem leżą zbytecznie w szufladzie. Nie wstydźmy się więc i zadzwońmy do kolegi. Jeszcze się uraduje, że pozbył się rzeczy, których nikt nie wykorzystuje.

Szybka pożyczka

O ile wszystkie możliwości zostały już wypróbowane i niestety ciągle nie ma sukcesowego rozwiązania, pozostaje nam chwilówka, szybka pożyczka gotówkowa albo tymczasowy zastrzyk finansowy formą przelewu na nasze konto. Wtedy powinniśmy jednak zastanawić się, czy nam się opłaca. Chociaż otrzymamy finanse, za które załatwimy wszystko, co nasze dziecko potrzebuje, żeby koniecznie wyjechać na określony kurs, to przed nami krótszy lub dłuższy okres regularnych spłat naszego zobowiązania wobec banku lub instytucji pozabankowej. W przypadku, gdy nie ma innego wyjścia, warto zerknąć na aktualny ranking chwilówek i przynajmniej wybrać takiego providera, który ma najbardziej korzystne warunki. W ten sposób mamy pewność, że nie pojawią się ukryte koszty albo innego rodzaju pułapki. Pod koniec pozostaje już tylko ostatnia rada. O ile musimy koniecznie zawitać do placówki bankowej i pożyczyć, nie zapominajmy o ważności naszego zobowiązania. Punktualne i regularne spłaty powinne być jedyną i odpowiedzialną opcją, żeby nie narobić zbytecznych kłopotów.