Limity wiekowe

Data publikacji: 29.06.2017

Limity wiekowe

O ile masz już pewne doświadczenia z zaciąganiem pożyczek lub sam przeszłeś już przez cały proces wnioskowania aż do samego otrzymania pożyczki, na pewno już wiesz o najbardziej spotykanych warunkach, które należy spełnić, żeby móc otrzymać od banku lub instytucji pozabankowej daną pomoc finansową.

Warunki te różnią się według polityki poszczególnych firm pożyczkowych, jednak do podstawowych należy przede wszystkim adres e-mail, numer telefonu komórkowego, obywatelstwo polskie, stały adres zameldowania, numer PESEL, własne konto bankowe oraz pewien limit wiekowy. Tak, dokładnie. Wiek potencjonalnego pożyczkobiorcy jest bardzo ważny. Za niski lub za wysoki wiek niestety zamyka te imaginacyjne drzwi, które w tym przypadku zostaną zamknięte.

Najniższy wiek pożyczkobiorcy

Na pewno od razu pomyśliłeś, że to proste. Najniższy dozwolony wiek kredytobiorcy to w stu procentach 18 lat. Niestety to nie poprawna odpowiedź. Ogólnie wiek 18 lat rozumie się jako powiedzmy próg dorosłości. To oczywiste, lecz nie zawsze to wystarczy. Mając osiemnaście lat, możesz wypić drinka, posiadasz pełną zdolność do czynności prawnych, możesz zrobić prawo jazdy i prowadzić samochód itp. Jednak bank nawet w tym wieku patrzy na ciebie przez palce. Dana instytucja interesuje się bowiem wielu sprawami, na podstawie których ocenia, czy naprawdę jesteś zdolny do spłacenia pożyczki. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj zdolność kredytowa oraz historia kredytowa. Z tego wynika, że bank sprawdza wysokość twoich zarobków, regularnych wydatków i ewentualnie to, jak sobie radziłeś z poprzednimi zobowiązaniami. Mając 18 lat, zazwyczaj siedzimy jeszcze w ławce szkolnej i tylko rzadko mamy jakąś pracę przynajmniej na pół etatu. Z tych właśnie powodów najniższy wiek osób ubiegających się o pożyczkę to zazwyczaj 20-25 lat.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Najwyższy wiek pożyczkobiorcy

Jednak nie tylko osoby młode borykają się z wnioskowaniem. Nawet wyższy wiek potencjonalnego kredytobiorcy może przedstawiać problem. Z punktu widzenia banku, osoby starsze są o wiele ryzykowniejszymi przypadkami. Prawdopodobieństwo zachorowania lub nawet zgonu pożyczkobiorcy jest bardziej spotykane w odróżnieniu od osób młodszych. Za wysoki wiek jest najbardziej problematycznym w przypadku kredytu hipotecznego, czyli pomocy finansowej potrzebnej do zakupu domu lub remontu itp. Ten rodzaj kredytu zazwyczaj zaciągamy na okres 30 lat. O ile osoba mająca lat 60 chciałaby dany kredyt, bank musiałby mieć pewność, że będzie zdolna spłacić całą kwotę i ten moment zaistniałby w wieku 90 lat. Z powodu mnóstwa groźnych chorób prawdopodobieństwo dożycia tak wysokiego wieku jest niestety bardzo niskie.

Oto więc powody limitów wiekowych, które nie mają za zadanie dyskryminować poszczególne osoby, lecz zaświadczyć, że jesteś na przyszłość zdolny zapłacić tak ważne zobowiązanie, jakim jest pożyczka lub kredyt.