Najczęściej popełniane błędy przez „początkującego“ pożyczkobiorcę

Data publikacji: 27.06.2017

Najczęściej popełniane błędy przez „początkującego“ pożyczkobiorcę

Osoby zajmujące się światem pożyczek oraz pozostałymi produktami z tej samej kategorii, na przykład doradcowie lub konsultanci finansowi, często zauważają pewne powtarzające się znaki charakterystyczne, których posiadają niemal wszyscy pożyczkobiorcy, którzy albo zaciągają swoją pierwszą pożyczkę albo na razie nie zrozumieli i nie opanowali zasady pożyczania pieniędzy.

Poprawne postępowanie oznacza w tym przypadku przemyślane i rozsądne pożyczanie.

Zbyt szybki wybór

Pierwszym typowym błędem jest za szybka decyzja dotycząca wyboru konkretnego providera. Szybka decyzja nie zawsze przedstawia dobrą decyzję, której konsekwencje mogą nas zaskoczyć bardzo szybko i niemile. W związku z wyborem instytucji bankowej lub pozabankowej poleca się kilka możliwości. Chodzi o rating, czyli ocenę mnóstwa instytucji w internecie. Zazwyczaj to nic innego jak tabelka z najważniejszymi informacjami, między innymi minimalna i maksymalna kwota, którą można pożyczyć, okres spłaty, wysokość oprocentowania i RRSO itp. Jest to przejrzyste porównanie poszczególnych providerów. O ile bardziej ufasz znajomym, którzy mają już pewne doświadczenia z zaciąganiem pożyczek, poproś ich o pomoc czy radę.

Niesamowita kwota

Drugi podstawowy błąd to zaciąganie zbyt wysokiej pożyczki. Czasami brak nam obiektywizm na temat tego, na co nas stać i na co niestety nie. Jeżeli chodzi o finanse, jest jeszcze gorzej. Już już kręcą nam się w oczach te dolary i w ogóle nie myślimy logicznie. Oj, jak szybko można z powodu chciwości popaść w nieprzyjemne tarapaty. A więc, zanim podpiszesz umowę, zastanów się kilka razy i ustal rozsądną kwotę, którą potrzebujesz, ale równocześnie jesteś zdolny zapłacić z powrotem bankowi.

Czytanie ze zrozumieniem

Tak, tak, wszyscy śmiejemy się na ten temat, ponieważ ten nagłówek przypomni chyba każdemu ławki szkolne. Fajnie się bawimy, lecz rzeczywistość jest smutna, ponieważ niesamowicie wiele osób nie potrafi czytać i zarówno naprawdę zrozumieć treść, nawet przeoczy najważniejsze informacje. Lepiej przeczytać kilka razy, w przypadku wątpliwości kilkakrotnie zapytać i poprosić o wytłumaczenie, zanim podpisać i w ten moment zatrzasnąć drzwi za czyhającym problemem, który tylko czeka i za moment zapuka do twoich drzwi z upominkami o niezapłaceniu rat, których wysokość oczekiwałeś przecież inną.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Zapominanie o ratach

Wyraz „potem” od razu skreśl z twojego zasobu słów. Nic takiego od teraz nie istnieje. Zaciągnąłeś pożyczkę? To teraz czas płacić. Nigdy nie chowaj się przed upominkami. Płać z góry i nie czekaj na ostatni dzień przed terminem płatności, ponieważ również przelew trwa czasami kilka dni i to już pożyczkodawcę nie będzie interesować.

Pożyczka na pożyczkę

Poprzedni błąd powoduje właśnie ten ostatni, który został podany w niniejszym artykule. Zapominanie o regularnym płaceniu rat powoduje ekstra koszty, na których zazwyczaj brakuje nam pieniędzy. Jesteśmy w szoku, takich wydatków nie spodziewaliśmy się, więc popełnimy dalszy, prawdopodobnie najgorszy krok i żądamy od innego providera dalszą pożyczkę, żeby móc spłacić poprzednią. W tej chwili jesteśmy w tzw. spirali zadłużenia, z której wyjścia szuka się z ogromnymi trudnościami.


Oto więc typowe głupstwa wiodące do niesamowitego koszmaru. Zapoznaj się więc z nimi dobrze i traktuj ich jako metodę „Tego nie rób” i myśl o niej w trakcie wnioskowania o twoją własną pożyczkę.