Nowoczesne formy oszczędzania

Data publikacji: 02.11.2017

Nowoczesne formy oszczędzania

O powodach, po co właściwie oszczędzać, była już mowa w poprzednich artykułach, jednak na razie nie skupiliśmy się jeszcze na nowych sposobach, które potrafią nawet powiększyć pewną kwotę kilka razy bez naszego przyczynienia. Do dyspozycji mamy różne rachunki oszczędnościowe, konta oszczędnościowo-mieszkaniowe oraz ostatnio bardziej i bardziej popularny fundusz nieruchomości.

Z którego produktu uzyskamy najwięcej pieniędzy? Które z nich są już do niczego, ponieważ miały sens parę lat temu a teraz chodzi już tylko o przestarzały produkt, który czerpie korzyści wyłącznie z tego, że większość osób słyszała już o nim, więc naturalnie sugeruje, że chodzi o dobrą decyzję.

Rachunek oszczędnościowy

Zastanawiając się nad opcjami, które mamy do dyspozycji, szukamy najbardziej korzystnego produktu bankowego, który przyniósłby nam możliwość odkładania złotówek i w zamian za to jeszcze dodawał pieniążki z obcej kieszeni. Jednak czy rachunek oszczędnościowy to naprawdę numer jeden na rynku finansowym? Jakie są wady i zalety? Dla większość osób trafiających do placówki bankowej taka forma oszczędzania to jedyna, którą znają. Może kolega polecił, rodzina albo ktoś inny. Wtedy odbieramy to jako jedyną drogę do celu i pytamy o założenie specjalnego konta. Przewidujemy, że bank jako nagrodę regularnie doda nam pewne coś niecoś w formie odsetek, jednak rzeczywistość lekko różni się. Wspomniane odsetki są dosłownie maciupeńkie, więc nie możemy liczyć na ogromne sumy. Uprzejmy doradca finansowy powinien zaproponować inne lepsze rozwiązanie, które przyniesie ci o wiele większe korzyści. Krótko mówiąc, rachunek oszczędnościowy nie otrzymuje kciuk w górę.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Konto oszczędnościowe-mieszkaniowe

Następnym jest ponownie niesamowicie popularny produkt, który dobrze znają nasi rodzice, nawet czasami dziadkowie. Jednak czy tym razem jest korzystniejszy w porównaniu do tradycyjnego rachunku oszczędnościowego? Zakładając taki rodzaj konta sugerujemy, że zaoszczędzone pieniądze, które na nim stopniowo przybywają, będą wykorzystane na określony cel. Większość rodziców w ten sposób odkłada złotówki dla swoich na razie maluchów. Pewnego dnia będą dorosłymi i jako odpowiedzialni rodzice chcemy im pomóc finansowo w okresie dorastania, ponieważ wiemy, jak trudno jest przebić się na rynku pracy, znaleźć dobre stanowisko i móc sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania lub nawet zbudować własny dom. Zamiar jest przepiękny, jednak niestety również w tym przypadku nie możemy oczekiwać ogromne oklaski, ponieważ konto oszczędnościowo-mieszkaniowe również należy do produktów przestarzałych i w dodatku cechują go bardzo niekorzystne warunki, w dodatku nie można oczekiwać za wysoki procent ze strony banku.

Fundusz nieruchomości

Nowość na rynku finansowym. Jak zostało już wyżej wspomniane, większość osób niestety woli produkty znane, z którymi mają już doświadczenia znajomi, koledzy lub rodzina. Z tego powodu popularność funduszu nieruchomości wzrasta bardzo wolno. Również niewiedza na temat danego wyrażenia sprawia, że taki rodzaj oszczędzania omijamy szerokim łukiem. Nie wiemy, o co chodzi. Boimy się się straty naszych pieniążków, które tak długo oszczędzaliśmy i wiele dalszych powodów. Szkoda, bo fundusz nieruchomości to rewelacja. Największą różnicę przedstawiają procenta, o które podwyższają się nasze oszczędności, które przechowywujemy w danym funduszu. W przypadku rachunku oszczędnościowego lub konta oszczędnościowo-mieszkaniowego chodzi zaledwie 0,5 – 1 %, co w praktyce jest nam do niczego. Natomiast procenta w przypadku funduszu mieszkaniowego to nawet ok. 4 %. Załóżmy, że w funduszu zaoszczędziliśmy już 10 000 złotych, daną sumę pozostawimy tam przynajmniej jeden rok i w trakcie niego nasze zarobki podwyższą się na 10 400 złotych. Taki wzrost nie zapewni nam żaden z powyżej opisanych produktów. Oprócz tego musimy również pamiętać o tym, że im większa kwota, tym więcej pieniążków, które zostaną znów dodane za następny rok.

Pod poduszką lub w skarbonce

W końcu ostatni sposób, prawdopodobnie najstarszy. Wiele z nas boi się banków i woli zostawić pieniądze schowane w domu. Jedna co zrobić z powszechnie znaną rzeczywistością dotyczącą spadku wartości pieniędzy w trakcie czasu? O ile chcemy oszczędzać z rozumem, to taki sposób należy do najmniej korzystnych.