Pierwsza pożyczka za darmo? Tak, ale na odpowiednich warunkach

Data publikacji: 06.02.2017

Pierwsza pożyczka za darmo? Tak, ale na odpowiednich warunkach

Spośród wielu promocji, które można znaleźć na portalach oferujących tzw. chwilówki on-line, jedna jest szczególnie interesująca i zaciekawi najprawdopodobniej niejednego klienta. Hasło reklamowe głosi: „pierwsza pożyczka za darmo”, co oznacza, że oddajemy dokładnie tę samą kwotę pieniędzy, którą pożyczamy, nie płacąc przy tym ani grosza więcej.

Dla kogo promocja?

Podstawowym, a zarazem najważniejszym warunkiem, który należy spełnić, aby otrzymać darmową pożyczkę, jest bycie nowym klientem. Co to dla nas dokładnie oznacza? Oznacza przede wszystkim tyle, że pożyczka na preferencyjnych warunkach trafi jedynie w ręce tych klientów, którzy z usług pożyczkodawcy oferującego promocję jeszcze nie skorzystali. Ci z kolei, którzy z usług kredytodawcy już korzystają, lub skorzystali w przeszłości, nie zostaną objęci tą promocją. Jednak nawet i oni nie są na straconej pozycji, ponieważ większość kredytodawców stara się dbać o swoich klientów, zwłaszcza tych stałych, oferując im kolejne pożyczki na coraz lepszych warunkach (np. zwiększając limit maksymalnej kwoty do pożyczenia, czy obniżając odsetki przy kolejnym kredycie). 

Ile można pożyczyć? Na jak długo? I na jakich warunkach?

Całkiem pokaźna kwota, której rozpiętość zaczyna się od 500 zł, a kończy aż na 2 500 zł, jest oferowana na okres od 1 do 61 dni przez blisko 30 portali internetowych. U kogo zatem pożyczać? Oferty poszczególnych kredytodawców są do siebie bardzo zbliżone, a warunki otrzymania pożyczki prawie identyczne. Rozbieżności polegają przede wszystkim na różnej dostępności maksymalnych kwot do pożyczenia oraz na różnym procesie aplikowania o pożyczkę. Każdy portal posiada bowiem swoje własne zasady weryfikowania tożsamości oraz zdolności kredytowej klienta, choć w większości przypadków wyglądają one bardzo podobne. Warunki, które najczęściej należy spełnić, aby otrzymać pożyczkę to: posiadanie określonego wieku (minimalnie 18 lat), posiadanie ważnego dowodu osobistego, konta w banku oraz telefonu komórkowego.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Co dokładnie otrzymamy, a co możemy stracić pożyczając? 

Otrzymywanie darmowego kredytu wygląda w gruncie rzeczy dokładnie tak samo, jak tego z oprocentowaniem. Podpisujemy umowę o pożyczkę, której zapis nieznacznie różni się od umowy o pożyczkę nieobjętą promocją. Jest ona jednak poszerzona o warunki korzystania z promocji, a w miejscu kosztów za pożyczkę, tj. prowizji, odsetek (stopy oprocentowania, rzeczywistej stopy oprocentowania, itd.) lub opłat dodatkowych widnieje kwota: 0 zł. Bardzo istotny jest jeszcze jeden zapis, który u prawie wszystkich kredytodawców brzmi niemalże tak samo: „pożyczka jest darmowa tylko w przypadku terminowego jej zwrotu”. Terminowa płatność jest najważniejszym warunkiem skorzystania z promocji, co oznacza, że w momencie przekroczenia ustalonej daty płatności nasza pożyczka automatycznie zmienia status z darmowej na płatną (czyli powiększoną o koszta prowizji oraz odsetek).

Jak wybrać właściwego kredytodawcę?

Spośród kilkudziesięciu kredytodawców z powodzeniem funkcjonujących w sektorze finansowym on-line na polskim rynku, darmową pierwszą pożyczkę oferuje średnio około trzydziestu z nich. Jak zostało już zaznaczone, rozpiętość dostępnej kwoty waha się w przedziale od 100 zł do 2 500 zł na okres od 1 dnia do 61 dni. Tylko od nas zależy, którego kredytodawcę sobie wybierzemy. Jednakże przed dokonaniem wyboru zawsze warto dokładnie przeanalizować wybrane oferty, zwracając przy tym szczególną uwagę na zapisy w regulaminach oraz formularzach informacyjnych. Prawie zawsze wszystkie informacje dotyczące szczegółów zaciągnięcia pożyczki (zwykłej, czy to darmowej) dostępne są na stronach internetowych pożyczkodawców. Gdyby jednak zabrakło jakiejś istotnej informacji lub coś wydałoby się nam niejasne, to zawsze warto dopytać. Do naszej dyspozycji są: telefoniczne Biura Obsługi Klienta, możliwość wysłania zapytania drogą e-mail lub za pomocą formularza kontaktowego dostępnego na stronie internetowej kredytodawcy. 

Lista przykładowych kredytodawców oferujących pierwszą pożyczkę za darmo 

vivus.pl (kwota: od 100 zł do 2 500 zł, czas: od 1 dnia do 30 dni)

lendon.pl (kwota: od 100 zł do 2 000 zł, czas: 5/10/15/20/25/30 dni)

extraportfel.pl (kwota: od 100 zł do 2 000 zł, czas: od 5 dni do 45 dni)

szybkagotowka.pl (kwota: od 100 zł do 2 000 zł, czas: od 1 dnia do 60 dni)

wandoo.pl (kwota: od 300 zł do 1 500 zł, czas: od 1 dnia do 60 dni)

credit.pl (kwota: od 100 zł do 1 200 zł, czas: od 1 dnia do 30 dni)

filarum.pl (kwota: od 100 zł do 1 000 zł, czas: od 1 dnia do 30 dni)

halopozyczka.pl (kwota: od 100 zł do 1 000 zł, czas: od 1 dnia do 30 dni)

pozyczkomat.pl (kwota: od 200 zł do 500 zł, czas: od 7 dni do 35 dni)