Poręczyciel, zaświadczenie o dochodach oraz zatrzymanie nieruchomości

Data publikacji: 28.09.2017

Poręczyciel, zaświadczenie o dochodach oraz zatrzymanie nieruchomości

Świat pożyczek jest pełen różnorodnych terminów i wyrażeń, lecz nie zawsze znamy ich dokładne znaczenie. Ktoś tylko pokiwałby głową, żeby wyglądać dobrze, chociaż nie ma zielonego pojęcia, o czym mowa. Jednak wiele z nas nie wstydzi się i nie udaje, że się na wszystkim zna. Wtedy czytamy artykuły na temat finansów, banków i różne blogi zajmujące się tym tematem albo bezpośrednio pytamy providera o wytłumaczenie konkretnych wyrazów.

Chociaż tylko niektóre rodzaje produktów finansowych uwarunkowane są posiadaniem poręczyciela, zaświadczeniem o dochodach lub koniecznością zatrzymania nieruchomości, warto je przedstawić, ponieważ nigdy nie wiemy, gdy przyda nam się znajomość podanych pojęć. I więc po kolei ...

Poręczyciel

Dla niektórych może być dosłownie postacią bajkową, ponieważ w przypadku, gdy pożyczkodawca wymaga załatwienie poręczyciela, wcale nie łatwo go znaleźć. Poręczyciel jest bowiem osobą, która nie tylko pełni funkcję zabezpieczenia naszego zobowiązania wobec banku, lecz nawet jest jej obowiązkiem spłacić przynajmniej określoną część twojej pożyczki, w sytuacji, gdy przypadkowo ockniesz się w niedobrej sytuacji finansowej i nie będziesz zdolny zapłacić fakturki. Pytaniem jest, czy warto zostać poręczycielem? Nic dziwnego, że większość osób odmówi. Kolega z pracy, kumpel, znajomy, rodzina – każdy się boi, ponieważ coś już w tej chwili nie gra, jest pewne ryzyko, bycie poręczycielem to ogromny obowiązek. Poza tym, informacja o takim doświadczeniu zawsze trafia do baz i może nawet spowodować odmówienie pożyczki, gdy my sami będziemy wnioskować o jakąś w banku czy instytucji pozabankowej. Na pewno lepiej wybierać produkty finansowe bez takiego warunku, żeby nie narobić problemów sobie oraz swoim najbliższym.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Zaświadczenie o dochodach

Jednak bardziej spotykanym warunkiem banków jest zaświadczenie o naszym wynagrodzeniu. Niemal każdy czasami kłamie i łatwo również kłamać, czy się ma albo nie ma pracy i ile wynoszą nasze miesięczne zarobki. Wystarczy znaleźć sobie prosty druk, w którym podane są już wszystkie potrzebne dane, do których między innymi należy imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL pożyczkobiorcy, następnie nazwa lub imię pracodawcy, czas trwania umowy o pracę oraz wysokość wynagrodzenia, która oczywiście zostaje potwierdzona na podstawie podpisu pracodawcy. W ten sposób wypełniony dokument wręczamy pożyczkodawcy, który od tej chwili wie, że na temat dochodów pożyczkobiorcy nie ma żadnych kłamstw.

Zatrzymanie nieruchomości

Ostatnie popularne wyrażenie związane jest przede wszystkim z kredytami hipotecznymi, czyli takimi, które zaciągamy z powodu zakupu lub dużego remontu mieszkania albo domu rodzinnego. Z żądaniem o tak duże kwoty narasta również nasze zobowiązanie wobec banku i przede wszystkim jego ważność. Z tego powodu należy spełnić masę wymagań. W przypadku, gdy bank uważa, że nie jesteśmy wystarczająco zabieczpieczonym klientem, może udzielenie kredytu hipotecznego uwarunkować zatrzymaniem nieruchomości, czyli innymi słowami, nasze mieszkanie lub dom może przedstawiać własność banku, jeżeli nasze zobowiązanie nie spłacimy.

Na pewno warto zdobywać wiedzę dotyczącą finansów, przede wszystkim gdy wiemy, że na przyszłość planujemy wybrać się do placówki bankowej.