Spłata zobowiązania za pomocą następnej pożyczki - tak czy nie?

Data publikacji: 12.09.2017

Spłata zobowiązania za pomocą następnej pożyczki - tak czy nie?

Decydujemy się na zaciągnięcie szybkiej chwilówki z różnego rodzaju powodów, do których najczęściej należy drobny remont mieszkania lub domu, zakupy, wakacyjny wyjazd, popsuty sprzęt elektryczny oraz spłata poprzedniej pożyczki wobec innego providera. Czy jednak naprawdę warto, przede wszystkim w przypadku ostatnio wymienionego celu i czym jest spirala zadłużenia oraz w jaki sposób powstaje?

Długi, długi i dalsze długi

Niektórym pożyczkobiorcom naprawdę uda się. Z jakiejś przyczyny akurat teraz nie mają pieniędzy, żeby szybko i punktualnie spłacić pożyczkę krótkookresową. Coś po prostu nie udało się i wtedy powinni byli przeznaczyć finanse na inne sprawy. W takim przypadku wnioskowanie o następny zastrzyk finansowy jest w miarę logiczny. Wiemy, że kasa w stu procentach będzie i nasza sytuacja zaraz znajdzie swoje rozwiązanie. Jednak nie każdy należy do takich osób. Niestety większość klientów poszczególnych instytucji bankowych i pozabankowych niedobrze oceniają, na co ich stać. Za wysokie cele, brak wiedzy finansowej, nieskromne wydatki i wiele innych powodów, dlaczego mnósto pożyczkobiorców przedostaje się do tzw. spirali zadłużenia, czyli pewnego błędnego koła, z którego niemal nie ma wyjścia.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Bądź skromny i rozsądny

To najlepsza metoda, na podstawie której można zapobiec takim koszmarnym tarapatom. Jeżeli do tematu finansów podchodzimy w logiczny sposób, bez chęci posiadania wszystkiego tu i teraz, nigdy nie musimy doświadczyć spirali zadłużenia. Oczywiście trudno nie marzyć o egzotycznych urlopach, markowych ciuchach, najnowszych smartphonach oraz kolacjach w najlepszych clubach i restauracjach w centrum miasta, gdy każdy drugi chwali się tym wszystkim w sieciach społecznościowych. Takie pokusy kłują w oczy większość z nas i od razu zostaje zasadzone ziarno zachęty stające się większym i większym. Wtedy już nie wytrzymujemy i surfujemy w internecie szukając idealnej pomocy finansowej...

Ranking chwilówek

O ile nie potrafimy powstrzymać się i w stu procentach jesteśmy zdecydowani, warto jednak przynajmniej zerknąć w tzw. ranking chwilówek. Chodzi zazwyczaj o spis lub tabelki przedstawiające jasne i przejrzyste porównanie najważniejszych danych o czołowych leaderach na rynku finansowym. Zazwyczaj na pierwszy rzut oka widzimy, jaka jest najwyższa i najniższa dozwolona pożyczka, wysokość oprocentowania oraz prowizji, jaki jest najkrótszy i najdłuższy okres spłaty oraz informacje o tym, kto z podanych providerów oferuje pierwszą pożyczkę za darmo. W ten sposób przynajmniej zaoszczędzimy jakąś gotówkę, która zawsze przyda się teraz lub później.