Terminy finansowe 3: windykator, oprocentowanie, spirala kredytowa

Data publikacji: 13.03.2017

Terminy finansowe 3: windykator, oprocentowanie, spirala kredytowa

Chcąc pożyczyć pieniądze od pożyczkodawcy on-line, z banku, SKOK-u, czy może z jeszcze innej instytucji finansowej, warto być odpowiednio obeznanym z terminologią, która powszechnie występuje w świecie finansów. Znajomość tego typu terminów z pewnością ułatwi nam zrozumienie treści umowy o pożyczkę, jak również pomoże w porównywaniu różnego rodzaju produktów finansowych.

W naszym cyklu zatytułowanym „terminy finansowe” postaramy się przybliżyć znaczenia najważniejszych pojęć, starając się robić to w możliwie prostej i przystępnej formie. Kierując się zasadą: „im więcej rozumiem, tym bezpieczniej pożyczam” przedstawiamy kolejną część naszego mini-słowniczka finansowego.

Windykator

Windykator to pracownik firmy windykacyjnej, który działa na zlecenie swojego klienta, chcącego odzyskać dług. Klientami korzystającymi z usług firm windykatorskich są najczęściej wierzyciele, tacy jak banki, czy pozabankowe instytucje finansowe. Zwracają się one do windykatorów w momencie, kiedy ich klienci, kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy, zalegają ze spłaceniem swoich zobowiązań finansowych. Windykator ma w takiej sytuacji za zadanie odzyskanie długu, jednak tylko i wyłącznie w ramach określonych przez prawo. Jego sposobem dochodzenia roszczeń jest w pierwszej kolejności ustanowienie kontaktu z dłużnikiem, który próbuje nawiązać wysyłając odpowiednio zredagowane listy, wiadomości e-mail oraz wiadomości SMS. Często również próba kontaktu następuje za pomocą rozmowy telefonicznej. Jeśli powyższe sposoby nie pomogą nawiązać kontaktu z dłużnikiem, to windykator może wybrać się do jego domu osobiście. Gdy i ta forma nie pomaga, to ma on prawo oddać sprawę do sądu, który najczęściej orzeka konieczność przeprowadzenia egzekucji komorniczej. Windykatorowi zależy jednak w pierwszej kolejności na polubownym sposobie rozwiązania sprawy, dlatego dąży do uzyskania kontaktu z dłużnikiem, aby wspólnie z nim oraz swoim klientem wynegocjować maksymalnie dogodny sposób oraz harmonogram uregulowania należności.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Oprocentowanie (stopa procentowa)

Oprocentowanie, zwane również stopą procentową, to wartość jaka przysługuje posiadaczowi kapitału (bankowi lub instytucji pozabankowej) w zamian za udostępnienie go osobie fizycznej lub prawnej i mierzony jest w stosunku rocznym. Z kolei dla klienta (np. pożyczkobiorcy lub kredytobiorcy) korzystającego z usług instytucji udostępniającej swój kapitał, oprocentowanie oznacza koszt, jaki musi ponieść. Koszt ten wyliczany jest od pożyczanej kwoty na określony czas i wyrażony jest w procentach. Obliczając wartość stopy procentowej często uwzględnia się jeszcze inne czynniki mające wpływ na jej ostateczną postać, np. inflację lub koszty ryzyka inwestycyjnego. Należy pamiętać, że w przypadku tzw. pożyczek „chwilówek”, również tych dostępnych on-line, wartość oprocentowania nie jest całkowitym kosztem, jaki musi ponieść pożyczkobiorca. Oprócz oprocentowania za pożyczkę należy brać pod uwagę jeszcze prowizję oraz opłaty dodatkowe (np. ubezpieczenie pożyczki).

Spirala kredytowa (spirala zadłużenia)

Spirala kredytowa, zwana również spiralą zadłużenia, to określenie oznaczające szereg powiązanych ze sobą czynności doprowadzających do coraz większego zadłużenia. Niebezpieczeństwo spirali polega na tym, że chcąc się za wszelką cenę z niej wydostać, paradoksalnie, popadamy w coraz większe kłopoty finansowe. Mechanizm spirali dobrze obrazuje sytuacja, w której nie mogąc spłacić kredytu, lub innego zobowiązania finansowego, zaciągamy kolejny dług w nadziei na wyjście z trudnej sytuacji. Popadanie w kłopoty finansowe bardzo często wiąże się z niewłaściwym zarządzaniem swoim budżetem, a przede wszystkim z utratą płynności finansowej. Aby nie dopuścić do sytuacji, w której ilość wydatków (w tym tych na spłacenie zaciągniętych pożyczek) przekracza ilość przychodów, należy na bieżąco dokonywać rzetelnej oceny swojej zdolności finansowej i nie pozwalać ponosić się emocjom podczas dokonywania decyzji o zaciąganiu kolejnego długu. Z kolei żeby wyjść ze spirali kredytowej, należy w pierwszej kolejności skupić się na uregulowaniu dotychczasowych zobowiązań. Warto w takim przypadku rozważyć możliwość wzięcia kredytu konsolidacyjnego (który zmniejsza miesięczną ratę, ale wydłuża ostateczny czas spłaty kredytów), czy rozglądnąć się za dodatkowym źródłem dochodu.