W pułapce zadłużenia

Data publikacji: 24.04.2018

W pułapce zadłużenia

Dłużnicy, lichwa, spirala zadłużenia, nieuczciwe firmy pożyczkowe itp. Takich i wiele podobnych wyrażeń oraz połączeń wyrazowych można dziś zauważyć gdziekolwiek. Temat problemów finansowych jest bardziej i bardziej popularny. Z jednej strony pojawiają się osoby, które naprawdę i uprzejmie interesują się danym tematem. Osobom, które starają się wyjść z długów, chcą pomóc. Jednak z drugiej strony, istnieje również wiele takich, którzy ze smutnego losu biednych pożyczkobiorców korzystają i sami się na podstawie nich obogacają.

Jak to się dzieje

Ten kto pracuje, regularnie oszczędza, nie choruje, jest w młodym aktywnym wieku, dziwi się, jak ktoś może się znaleźć w spirali zadłużenia. Powodów jest mnóstwo. Wśród zadłużonych znajdziemy wiele historii, jednak można ich wyselektować do kilku kategorii. Po pierwsze, strata pracy. Wystarczy popełnić duży błąd albo nawet kilka, z powodu których nasz pracodawca wiele straci i nic wtedy dziwnego, że musimy się pożegnać z naszym stanowiskiem. Pod koniec roku kalendarzowego także dochodzi do gwałtownego zwalniania z pracy z powodów finansowych. Firma wtedy przeprowadza największy bilans i często okazuje się, że musi oszczędzać, na przykład obniżając ilość zatrudnionych osób. Innym typowym przykładem jest poważna choroba. Wiele leków, metod leczniczych i terapii kosztuje masę pieniędzy. Nie każdego na nie stać. Z daną sytuacją najczęściej borykają się emeryci. Osoby młodsze nie są jednak wyjątkiem. Luksusowy standard życiowy, który jest marzeniem wielu młodych osób, może przedstawiać następny powód zadłużenia.

W jaki sposób NIE

Karta kredytowa, kredyt odnawialny, pożyczka bez BIKu, chwilówki z ukrytymi kosztami i mnóstwo dalszych bardzo łatwo dostępnych produktów finansowych, które na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo korzystnie. To przecież idealny sposób, jak pozbyć się rachunków oraz nakazów do zapłaty. Na pewno nie! To niestety najmniej korzysty sposób. Wtedy tylko pogłębiamy naszą depresję oraz podwyższamy nasze długi. Jesteśmy wtedy kompletnie przekredytowani i zagubieni. Nasza płaca lub innego rodzaju przychody nie wystarczą nawet do spłacenia poszczególnych rat za produkty finansowe od różnorodnych firm. Telefon dzwoni, skrzynka pocztowa pełni się i ciągle oczekujemy komornika za drzwiami. Staramy się ukryć przed rzeczywistością. Jednak brak działalności jeszcze bardziej powiększa nasze problemy.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

W jaki sposób TAK

Nie ważne jednak, jak ktoś doszedł do problemów finansowych. Ważniejszy jest sposób, jak się z nich wydostać oraz jakich dalszych błędów nie popełniać. Idealnie, gdy zaczynamy od uświadomienia sobie samego problemu. Pora nie zamykać oczy i nie chować głowę w piasek. Nawet łzy nam nie pomogą. Zaciąganie dalszego kredytu w celu spłaty poprzedniego zobowiązania na pewno nie jest rozwiązaniem, jednak gdzie znaleźć siłę, żeby nareszcie działać. Można skorzystać z mnóstwa terapii grupowych, gdzie inne osoby dzielą się podobnymi doświadczeniami w celu wsparcia pozostałych. To idealne miejsce, gdzie natrafimy na nowe kontakty. Dowiemy się, do jakiego doradcy finansowego pójść, żeby stopniowo pokonać długi. Spotkamy się z wyrażeniem konsolidacji, która również przedstawia idealne narzędzie finansowe, gdy borykamy się z takimi tarapatami.