Zadbaj o swój profil w BIK

Data publikacji: 01.06.2017

Zadbaj o swój profil w BIK

Wchodząc do banku z prośbą udzielenia pożyczki lub kredytu, ocknąłeś się niby przed sądem. Urzędnik instytucji bankowej lub pozabankowej ma bowiem dostęp do pewnego rejestru, w którym dosłownie błyskawicznie sprawdzi, czy jesteś osobą odpowiedzialną, czyli taką, której bank może zaufawać, że potencjonalną pożyczkę spłaciś i w dodatku w punktualnych terminach.

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to najlepszy przyjaciel kredytodawcy i równocześnie nielojalny kumpel kredytobiorcy, ponieważ zdradzi o nim kompletnie wszystkie tajemnice dotyczące finansów.

Co o mnie tam piszą?

Teraz, kiedy już wiesz, co się kryje pod skrótem BIK, na pewno nasuwa ci się na myśl kilka pytań. Co takiego jest tam zanotowane? Czy to tylko negatywne informacje? Czy każda osoba znajduje się w tym rejestrze? W jaki sposób można z niego wyjść? A więc po kolei ... Zaciągając pożyczkę lub kredyt i zaczynając ze spłacaniem regularnych rat, pojawiasz się w rejestrze BIK. Nie z tego powodu, że popełniłeś błąd albo o czymś zapomiałeś. Chodzi o przegląd terminów, w których płaciłeś poszczególne raty. W terminie, z opóźnieniem, z jak dużym opóźnieniem i wiele dalszych zapisów. Na podstawie tego od razu zostajesz oceniany formą punktów. To właśnie sekret tego, dlaczego kredytodawca ma w tak szybki sposób mniemanie o tobie oraz twojej historii kredytowej – aktualne i szczegółowe informacje o twoim podchodzeniu do punktualnego spełniania zobowiązań finansowych. Osobom odpowiedzialnym wpis w BIK pomaga, nieodpowiedzialnym stawia przeszkody w drodze do udzielenia pożyczki na przyszłość.

Jest szansa

Na pewno pomyśliłeś o tym, czy negatywna ocena twojej historii kredytowej naprawdę spowoduje zamknięcie wszystkich drzwi. Nie do końca. Parę z nich zostanie otworzonych i wchodząc do nich, możesz doczekać się pomocy finansowej. Na rynku pieniężnym znajduje się wiele firm, które potrafią przymrużyć oko albo oceniają więcej okoliczności i informacji dotyczących twojego przypadku. Właśnie u nich możesz wnioskować o pożyczkę lub kredyt. Jednak sprawdź lepiej z góry, czy dany kredytodawca, do którego wyciągniesz rękę po pomoc, naprawdę należy do tych miłosiernych. Można w ten sposób ominąć nieprzyjemną sytuację.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

BIK czy BIG – tylko pomyłka w pisowni?

Czy gdzieś w internecie lub gazecie czytając o świecie finansów natrafiłeś na skrót BIG? Na pewno pomyśliłeś, że to pomyłka lub inna nazwa dla BIK. Niestety nie. BIK i BIG to kompletnie co innego. W BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej, ocknąłeś się, ponieważ otrzymałeś pożyczkę lub kredyt i wiele osób jest zainteresowanych, czy spłacasz w terminie. Natomiast BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej, to rejestr w którym wylądujesz natychmiastowo, gdy punktualnie nie zapłaciłeś na przykład fakturki za telefon komórkowy, wodę lub gaz, kablówki lub alimentów za twoje. Nawet maciupeńkie opóźnienie to zielone światło dla informacji o twojej nieodpowiedzialności, która właśnie leci do BIGu. Krótko mówiąc, BIG to następny powód do „do widzenia” z ust urzędnika siedzącego za swoim biurkiem w banku. Bądź więc sumienny, pamiętaj o punktualnym płaceniu faktur oraz rat za twoje zobowiązania wobec banku i na przyszłość, gdy będziesz potrzebować pomocy finansowej, nie musisz się bać odmówienia jej udzielenia.