Zadłużenie Polaków z powodu świąt wzrasta

Data publikacji: 01.03.2018

Zadłużenie Polaków z powodu świąt wzrasta

Za parę dni święta. Wigilia puka do drzwi, zapach ciasteczek w każdym domu, ulice są już bajkowo udekorowane i my patrzymy na konto oraz do portfela, żeby dowiedzieć się, na co nas w tym roku stać, jeżeli chodzi o prezenty pod choinkę dla wszystkich najbliższych. Właśnie to „na co nas stać”, często większość w ogóle nie bierze pod uwagę decydując się na niesamowicie kosztowne podarunki. Chociaż chcemy, żeby nasza rodzina, partner, przyjaciele byli zadowoleni i cieszyli się ze świątecznych prezentów, to jeszcze wcale nie oznacza, że koniecznie musimy się zaraz po nowym roku pojawić na liście dłużników.

Zakupy prezentów na raty

Do największych grzechów należą, tak jak corocznie, zakupy na raty. Obecnie można niemal wszystko zakupić na kredyt. „Nie mamy teraz, będziemy mieli później.” – nasuwa nam się na myśl podpisując umowę, za pośrednictwem której uzgodniliśmy, że za te albo tamte prezenty będziemy płacili w trakcie całego przyszłego roku co miesiąc! W dodatku, co za kwoty?! W kolejce tyle klientów, że każdy wszystko słyszy i nic nie jest w tej chwili prywatnością. Jedna rodzinka zakupy na święta za 6 000 złotych, następna za 8 000 złotych ... Aż się oczy kręcą!

Uwaga na sprzęty elektroniczne

W telewizji od paru tygodni zaczęły się pojawiać reklamy na mnóstwo różnorodnych pomysłów na podarunki dla zupełnie wszystkich – od maluchów po babcie. Diamentowe kolczyki, mnóstwo książek, egzotyczny wyjazd, luksusowy samochód, super ciuchy marki tej i tej i oczywiście sprzęty AGD, smartphony, laptopy, komputery itp. Mnóstwo z nas nie lubi „miękkich prezentów”, czyli ubrań, natomiast szalejemy z powodu sprzętów takich jak komórki, telewizory i mnóstwo innych. Jednak cena tych wszystkich urządzeń jest zazwyczaj wyraźnie wyższa od ubrań, parfumów lub czegoś malutkiego, co na pewno też by zrobiło radość. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo są kosztowne tego typu prezenty. Zwłaszcza w momencie, gdy postanowimy kupić tego rodzaju podarunki dla wszystkich. Od razu wylatują pieniądze z komina.

Lendon
do 2 000 zł Chcę pożyczkę
Vivus
do 5 000 zł Chcę pożyczkę
Zaplo
do 10 000 zł Chcę pożyczkę

Coś niecoś dla każdego

Na pewno myślimy to dobrze. Każdego chcemy obdarować, jednak nawet osoba, której chcemy podarować ciekawy prezent wie, na co nas stać, ile zarabiamy, czy pracujemy albo jesteśmy studentami, może na emeryturze ... Bliskim bardziej zależy na wzajemnym szczęściu, zdrowiu oraz życiu bez problemów finansowych czy innych. Zmieńmy więc nieco naszą listę prezentów na jeden prezent o rozsądnej cenie dla każdego z naszego kręgu rodzinnego oraz przyjaciół. Pomyślmy bardziej o hobby i zainteresowaniach tych poszczególnych osób i na pewno wpadniemy w końcu na lepszy prezent, niż ten, który pierwotnie chcieliśmy kupić.

Atmosfera ważniejsza od rzeczy materialnych

W końcu święta nie bazują na luksusowych ciuchach czy kosztownych sprzętach. Najważniejsze są te przemiłe chwile spędzone razem przy zapachu pierniczków oraz choinki, oglądając ulubione bajki i jedząc przepyszności najlepszych kucharek w domu. Wigilia wcale nie jest o sprawach materialnych, lecz atmosferze oraz emocjach, które przynoszą wszystkie te prześliczne symbole świąt oraz odwiedzinych tych, których kochamy najbardziej. Dlaczego? Za parę lat nawet nie będziemy pamiętali o tym, co znaleźliśmy pod choinką od kuzyna, taty lub siostry, lecz będziemy pamiętać jak teraz o tym, że babcia pochlipała świąteczne nakrycie stołu, gdy chichotała się z powodu dowcipu, który powiedział jej wtedy jeszcze jedyny wnuk Tomek.